Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

CHOCHOŁÓW

CHOCHOŁÓW

Miejscowość ta to największa atrakcja turystyczna gminy. Ten żywy skansen budownictwa regionalnego, zabytek klasy zerowej - przyciąga rzesze turystów z całego świata. Tutejsze drewniane chałupy i zagrody góralskie, zbudowane w starym podhalańskim stylu, pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku i zostały uznane przez UNESCO zabytkami klasy „0”. Większość z nich podlega ochronie konserwatorskiej. Ze względu na tak cenną przestrzeń kulturową, nadzorem konserwatorskim objęty jest plan zagospodarowania architektonicznego Chochołowa.
Chochołów jest ważnym ośrodkiem twórczości ludowe, takiej jak: zdobnictwo w drewnie, kowalstwo i zdobnictwo metalu, malarstwo na szkle oraz hafciarstwo. Warto odwiedzić Izbę Regionalną prezentującą przedmioty kultury ludowej, którą w chałupie nr 28 stworzył miejscowy rzeźbiarz Jan Zięder. W latach 1853-66, na miejscu drewnianej świątyni z XVII w., wzniesiono z miejscowego piaskowca kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka. Wewnątrz neogotyckiej świątyni: freski Walerego Eliasza z 1871 r., dwa obrazy Wojciecha Eliasza oraz obraz Św. Trójcy będący częścią tryptyku z XVI w. Naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Powstania Chochołowskiego, ufundowany przez polonię amerykańską.
Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chocholowie. Jest Oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzeum mieści się w XIX-wiecznym drewnianym domu góralskim należącym do Jana Bafii. Zebrane tu pamiątki, dokumenty, fotografie obrazują dzieje wsi Chochołów oraz przygotowania, przebieg i sylwetki przywódców Powstania Chochołowskiego.

W zamierzchłych wiekach, gdy jeszcze szumiała tu puszcza karpacka - panowie szlachta zapuszczali się ponoć na polowania w las, pokrzykując: Cho!... Cho!... Łów!... Wieś, założoną pod koniec XVI, wieku rozsławiło poruseństwo z 1846 roku, czyli Powstanie Chochołowskie przeciwko austriackim zaborcom. Muzeum Powstania Chochołowskiego mieści się w najstarszej tutejszej chałupie, budowanej w 1798 r. Z poruseństwem związane jest podanie na temat kapliczki św. Jana Nepomucena, stojącej przy wjeździe do Chochołowa od strony Czarnego Dunajca: święty ponoć stoi "obrócony zadkiem do Dunajca" z żalu, że dunajczanie razem z wojskiem austriackim przyszli tłumić niepodległościowy zryw. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka wznoszono w latach 1853-66, w stylu neogotyckim, z tutejszych piaskowców. Wnętrze zdobią freski Walerego Eijasza, obraz św. Trójcy jest częścią XVI-wiecznego tryptyku.
Odwiert wykonany w Chochołowie potwierdza istnienie dużych zasobów wód geotermalnych. Z geotermalnego ogrzewania w pierwszej kolejności skorzystają okoliczne wsie. Droga biegnąca z centrum wsi w bok, wiedzie do czynnego już całą dobę przejścia granicznego ze Słowacją Chochołów-Sucha Hora. Natomiast do Zakopanego - przez Chochołów i Witów - prowadzi jedna z najpiękniejszych widokowo tras Podhala. Pieszą wycieczkę można z Chochołowa odbyć na górę Ostrysz. Z tej wsi wywodzą się znakomicie Chochołowianie chętnie wynajmują gościom izby, rozwinęli też gastronomię i serwują regionalne potrawy.
W Chochołowie zlokalizowane jest międzynarodowe przejście graniczne ze Słowacją czynne całą dobę. Ze wsi można odbyć pieszą wycieczkę na górę Ostrysz. Chochołowianie chętnie wynajmują gościom izby, rozwinęli też gastronomię i serwują regionalne potrawy. Powierzchnia sołectwa wynosi 12,8 km2.

pdfStatut Solectwa Chocholow
Dodano: 2012-05-25 14:24:35Pobrano: 1323 // 0.09 MB