Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Festyn w Chochołowie

2013-07-15 do 2013-07-31 // Oglądano: 3343 // Wstecz
Festyn w ChochołowieW niedzielę, 7 lipca, odbyło się w Chochołowie doroczne „Śpiywanie i Granie Pod Chochołowiańskom Strzechom” czyli przegląd dokonań zespołów regionalnych. Plenerową imprezę zorganizował Związek Podhalan w Polsce przy współpracy Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Sołectwem Chochołów, Oddziałem ZP i OSP w Chochołowie.

Celem przeglądu jest popularyzacja tańca regionalnego oraz zwyczajów i obrzędów, związanych z różnymi rejonami etnograficznymi. To również stworzenie możliwości prezentacji dorobku artystycznego zespołów regionalnych. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali wspólnie prezes Związku Podhalan w Chochołowie Józefa Stalmach, skarbnik gminy Stanisława Pilch, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Stanisław Bukowski oraz sołtys wsi Chochołów Kazimierz Marduła. Wśród gości można było spotkać między innymi wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Jana Hamerskiego a w roli gospodarza miejsca Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza. W trakcie przeglądu zaprezentowały się zespoły regionalne z Podhala i Orawy oraz gościnnie chóry z Górnego Śląska i Ziemi Opolskiej, które wspólnie z zespołami „Watra” z Czarnego Dunajca oraz „Mali Bartusie” z Murzasichla zaśpiewali tradycyjne piosenki śląskie i góralskie. W trakcie przeglądu na plenerowej scenie wystąpiły zespoły: „Zeleźnica” z Pieniążkowic, „Serdocki” z Podszkla, „Mali Wróblowianie” z Wróblówki, „Piekielnicanie” z Piekielnika, „Tatry” z Ratułowa, „Turnie” ze Starego Bystrego, „Siumni” z Chochołowa, „Bachledówka” z Czerwiennego, „Mali Miętusianie” z Cichego-Miętustwa, „Odrowązianie” z Odrowąża, „Sykowni” z Załucznego, „Goralcek” z Suchej Hory, „Mali Dunajcanie” z Czarnego Dunajca, „Dzielanie” z Działu i „Śleboda” z Podczerwonego. Występującym zespołom wręczono pamiątkowe statuetki oraz dyplomy uczestnictwa. Po zakończeniu prezentacji zespołów regionalnych publiczność bawił kabaret „Truteń” ze Skawy. Zakończenie festynu uświetnił koncert kapeli „Cooltura”.

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec zapewniło zespołom transport oraz poczęstunek a cały projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Przegląd przyciągnął widzów nie tylko z Chochołowa ale także z gminy Czarny Dunajec oraz turystów przebywających na Podhalu. Następne spotkanie z folklorem w Chochołowie już za rok.

Say