Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Będzie dofinansowanie na ekologiczną kotłownię dla gminy

2013-11-07 do 2013-11-21 // Oglądano: 2513 // Wstecz
Będzie dofinansowanie na ekologiczną kotłownię dla gminyGmina postawiła na ekologiczne źródła energii cieplnej dla trzech budynków gminnych w Czarnym Dunajcu: Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej oraz Remizy OSP, mieszczącej Centrum Kultury i Promocji. Nowa kotłownia w remizie opalania będzie biomasą – a więc peletem z odpadów drzewnych, słomy, siana.

Inwestycja nie byłaby możliwa gdyby nie dofinansowanie uzyskane w ramach Działania 7.2  Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 (MRPO) dla przygotowanego przez Urząd Gminy projektu pn. „Przebudowa istniejącej kotłowni olejowej na kotłownię biomasową w budynku remizy OSP w miejscowości Czarny Dunajec”. Dzięki dotacji w kwocie 477 616,66 zł. (przy całkowitej wartości projektu 790 018,83 PLN) inwestycja ma zwrócić się w ciągu maksymalnie 6 lat.

Decyzja o modernizacji została podjęta z kilku względów. Po pierwsze paliwo z biomasy jest o wiele tańsze, dlatego zakłada się ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Ponadto znacząco zmniejszy się emisja szkodliwych gazów do atmosfery. Jeżeli sprawdzą się te założenia, Gmina zamierza wprowadzać tego typu rozwiązanie również w innych obiektach gminnych. Nie bez znaczenia jest również fakt niewykorzystania i zarastania olbrzymiego areału łąk na terenie Gminy przy równoczesnych planach budowy zakładu produkującego pelet z biomasy na terenie Gminy. Pojawia się zatem szansa stworzenia rynku zbytu dla siana, które wskutek zmniejszenia się pogłowia bydła i owiec nie może być zbierane w takim stopniu jak dawniej, a jednocześnie wytwarzanie paliwa na miejscu może oznaczać jego niższą cenę.

Realizacja zadania planowana jest na II oraz III kwartał roku 2014.


tekst i fot. Góral Info

Piotr Duraj

www.goral.info.pl