Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Szlachetna Paczka

2013-12-17 do 2013-12-31 // Oglądano: 2079 // Wstecz
Szlachetna PaczkaKażde święta, zwłaszcza Boże Narodzenie, kojarzą się także z prezentami. Wzajemne obdarowywanie się w rodzinach nie jest niczym niezwykłym. Jednak gdy przybiera formę zorganizowaną, staje się wyzwaniem i zadaniem, w które włącza się coraz więcej osób.

Tak jest z pomysłem nazwanym „Szlachetną Paczką” obchodzącym w tym roku trzynaste urodziny. Akcja została zorganizowana po raz pierwszy w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia „Wiosna”) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt „Szlachetnej Paczki” ma charakter ogólnopolski i łączy działania setek tysięcy osób. Tegoroczna Paczka jest organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce, pomaga 17.684 rodzinom, angażuje 617.000 osób a wartość przekazanej pomocy to 33 125 005 zł. Warto dodać, że patronem honorowym akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W bieżącym roku, już drugi raz Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Piekielniku zaangażował się w przygotowanie „Szlachetnej Paczki” dla wybranej rodziny. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, księża, przedsiębiorcy z miejscowości Piekielnik, pracownicy Ośrodka Zdrowia w Piekielniku oraz pracownicy Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu zbierali żywność, środki czystości, odzież, obuwie, pomoce szkolne, artykuły wyposażenia mieszkania oraz pieniądze dla matki samotnie wychowującej trójkę dzieci. Za zebrane fundusze zakupiono artykuły, których nie udało się zebrać a znajdowały się na liście potrzeb rodziny. W sumie do magazynu „Szlachetnej Paczki” w Nowym Targu przekazano 18 dużych pudeł i lodówkę. Dzięki ofiarności darczyńców udało nam się spełnić wszystkie życzenia rodziny. Podobnie było w Gimnazjum w Załucznem, gdzie młodzi wolontariusze wraz z nauczycielami zbierali potrzebne artykuły oraz gromadzili finanse na niezbędne zakupy dla wybranej rodziny a właściwie mamy samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Najpoważniejszym zakupem była w tym wypadku pralka, choć nie zabrakło innych potrzebnych artykułów: żywności, odzieży, butów, środków czystości, pomocy szkolnych czy wymarzonych przez członków rodziny prezentów: czapki, szalika czy gry elektronicznej. Także i w tym wypadku do magazynu „Szlachetnej Paczki” w Nowym Targu a potem do zainteresowanych trafiło kilkanaście paczek i nowa pralka.

Pomysł dzielenia się z innymi należy do bardzo cennych i szlachetnych inicjatyw. W młodych ludziach rozwija wrażliwość i leczy z egoizmu. I oby takich działań było jak najwięcej. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania „Szlachetnej Paczki” w imieniu młodzieży gorąco dziękujemy i już dziś zapraszamy do współpracy w następnym roku.

Say