Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

W gronie laureatów

2013-12-19 do 2014-01-03 // Oglądano: 2193 // Wstecz
W gronie laureatówW środę, 4 grudnia, w Filharmonii Krakowskiej wręczono nagrody uczestnikom siódmej edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. W gronie laureatów znalazła się Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem, ponadto wyróżnienie otrzymało Gimnazjum w Załucznem. Młodzież ze szkoły w Czerwiennem realizowała projekt „Zawodowcy-potrzebującym” – opiekunami grupy były Maria Michalik i Teresa Łyś.

Gimnazjaliści z Załucznego działali w projekcie nazwanym "Chcemy być dla innych” a opiekowała się nimi Barbara Wojtarowicz. W uroczystości wziął udział Arcybiskup Metropolita Krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, Małopolski Wicekurator Oświaty Grzegorz Baran, radna Województwa Małopolskiego Barbara Dziwisz oraz przedstawiciele władz lokalnych i oświatowych, duchowieństwo, dyrektorzy szkół i nauczyciele oraz prawie 700 uczestników projektu. 

Jak już informowaliśmy „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” to małopolski projekt przygotowujący uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym. Jednocześnie jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II, nawołującego do potrzeby bycia „sługami miłosierdzia” czyli niesienia różnych form pomocy ludziom potrzebującym i sposobem na przeciwdziałanie obojętności społecznej. W tworzenie projektów niesienia pomocy zaangażowało się w tym roku prawie 4 tys. uczniów wraz z opiekunami z ponad 230 szkół w województwie. Adresatami pomocy byli ubodzy całego świata, rodziny wielodzietne i niepełne, dzieci bez rodziców, dzieci zaniedbane wychowawczo oraz z ubogich rodzin, uczniowie, którzy na skutek wypadku nagle stracili kontakt ze szkołą, klasą i kolegami, samotne matki, samotni, osoby starsze, głodni, chorzy, ofiary wypadków losowych. Formy pomocy obejmowały m.in. pomoc w codziennych czynnościach, towarzyszenie poprzez rozmowę, czytanie, zabawy z dziećmi, organizację wycieczek i warsztatów tematycznych, wizyty z programami artystycznymi lub upominkami i paczkami, organizowanie imprez integracyjnych, pomoc materialną, finansową, zbiórki środków na pomoc w innych krajach (adopcja na odległość), akcje charytatywne własne lub wspierające działalność stowarzyszeń i fundacji, pomoc w nawiązywaniu kontaktów z opieką społeczną, środowiskiem, noclegownią, fundacjami, stowarzyszeniami. Na podstawie złożonych przez szkoły sprawozdań została przeprowadzona ocena projektów i ich realizacji przez komisje rejonowe. Autorzy najlepszych szkolnych projektów zostali zaproszeni do przygotowania i przedstawienia prezentacji w każdym z pięciu rejonów: w Krakowie, w Nowym Sączu, w Tarnowie, w Nowym Targu i w Wadowicach. Finał odbył się w budynku Filharmonii Krakowskiej. Uczestniczyło w nim ponad 700 uczniów wraz z opiekunami a wśród nich grupy z Czerwiennego i z Załucznego.

Młodość to najlepszy czas, żeby uczyć się postawy miłosierdzia. Poprzez swoją działalność powiększacie grono ludzi bogatych w miłosierdzie – mówił do młodzieży zebranej w Filharmonii Krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz. – Cieszę się, że gimnazjaliście Krakowa i Małopolski na początku XXI wieku, nawiązując do papieża Jana Pawła II, świętych i błogosławionych, którzy czynili dzieła miłosierdzia, są gotowi w różnorodny sposób podejmować to dziedzictwo troski o bliźniego, znajdującego się w potrzebie. Organizatorami projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” są Samorząd Województwa Małopolskiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy sukcesów.

Say