Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

15 sierpnia – ważna data

2014-08-14 do 2014-08-28 // Oglądano: 2443 // Wstecz
15 sierpnia – ważna data15 sierpnia jest w naszej kulturze i tradycji dniem wyjątkowym. W Kościele Katolickim obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego początki sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. To także Święto Wojska Polskiego, związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Chodzi o zwycięską dla Polski bitwę, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, ma bardzo bogatą tradycję. W pierwszych wiekach obchodzono je pod nazwą "zaśnięcia Maryi", potem zastąpiono je wniebowzięciem.  Od VII wieku główne uroczystości tego święta ustalono w Europie na dzień 15 sierpnia. W tym dniu we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste msze święte. Jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej - odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Drugim miejscem wyjątkowo bogatych obchodów jest Jasna Góra w Częstochowie, dokąd właśnie na to święto zmierzają pielgrzymki z całej Polski. W wielu częściach kraju wiąże się ono ze zwyczajem święcenia i składania darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony przez najbliższy rok mają zapewnić bezpieczeństwo i harmonię domowego ogniska. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół bądź bukietami z kwiatów, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

15 sierpnia przypada również Święto Wojska Polskiego, obchodzone na pamiątkę Bitwy Warszawskiej. Zwycięską dla Polski bitwę, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła całą Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu. W tym dniu, w kościołach polowych odprawiane są msze święte w intencji żołnierzy, którzy oddali życie na polu chwały, a na cmentarzach odbywa się Apel Poległych. W Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza ma miejsce Honorowa Zmiana Warty z udziałem najwyższych władz państwowych. Od maja 1989 r. jest to ponownie dzień ustawowo wolny od pracy. Obowiązuje także zakaz handlu. Wszystko to ma służyć godnemu obchodzeniu tak wyjątkowego dnia w naszej historii i kulturze.

Say