Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Zadbana trzydziestolatka

2014-10-29 do 2014-11-15 // Oglądano: 2125 // Wstecz
Zadbana trzydziestolatkaDokładnie 15 września 1984 roku została otwarta w nowej siedzibie Szkoła Podstawowa w Piekielniku. Od tego wydarzenia minęło dokładnie trzydzieści lat, więc to dobra pora, by przypomnieć najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem placówki i trochę poświętować. Szczegółowe dane na ten temat zawierała prezentacja, jaką obejrzeli uczestnicy rocznicowego spotkania we wtorek, 30 września. Poniżej przypominamy kilka faktów zaczerpniętych ze wspomnianej prezentacji.

Do lat 80. w Piekielniku były dwie szkoły podstawowe. W obu placówkach warunki nauki i pracy były więcej niż trudne. Budynek szkoły nr 1 groził zawaleniem, a sale szkoły nr 2 były zimne i wilgotne. Z konieczności lekcje odbywały się również w prywatnych domach mieszkańców Piekielnika. Nic dziwnego, że w grudniu 1972 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, na czele którego stanęła pani Janina Otrębiak. Jednak dopiero w październiku 1977 roku rozpoczęto pierwsze prace na placu budowy. Wcześniej trzeba było pokonać wiele przeszkód i wydeptać wiele ścieżek, by inwestycja mogła ruszyć. Przez lata prac wielu mieszkańców Piekielnika angażowało się w powstawanie nowej szkoły. Stałymi gośćmi na placu budowy byli również nauczyciele oraz uczniowie. Zwłaszcza we wrześniu 1984 roku starali się, by w końcu otwarcie nowej szkoły nastąpiło: porządkowali sale lekcyjne, sprzątali, myli okna. Wszystko po to, żeby zdążyć na czas. Udało się i 15 września 1984 roku została otwarta nowa szkoła. Naukę rozpoczęło 340 uczniów, pracę 17 nauczycieli kierowanych przez dyrektorkę Marię Bogacz.

W 1987 roku Rada Pedagogiczna po konsultacji z młodzieżą wystąpiła do Kuratorium Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu z wnioskiem o nadanie Szkole Podstawowej w Piekielniku imienia Kornela Makuszyńskiego. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany. W szkole rozpoczął się okres intensywnej pracy dydaktyczno-wychowawczej, która miała na celu przybliżenie sylwetki patrona uczniom i środowisku. Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 7 stycznia 1988 roku na sali gimnastycznej. Z rąk starszego wizytatora Kuratorium Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu dyrektorka szkoły Maria Bogacz odebrała akt nadania imienia szkole. W efekcie tego wydarzenia szkoła nawiązała kontakty z Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, Wydawnictwem Literackim w Krakowie, Filmoteką oraz szkołami noszącymi imię Kornela Makuszyńskiego w Polsce, na przykład w Warszawie, Wronkach, Poznaniu, Lipianach, Skwierzynie, Międzyrzeczu, Gogolinie, Wałbrzychu, Wrocławiu, Płońsku, Krakowie, Łodzi, Pacanowie i Jastrzębiu. Dnia 4 maja 1989 roku miała miejsce kolejna ważna uroczystość - wręczenie szkole sztandaru. Jego fundatorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie – przez wiele lat zakład opiekuńczy szkoły. Świadkami uroczystości byli przedstawiciele szkół im. K. Makuszyńskiego, którzy przybyli z pocztami sztandarowymi z całej Polski.  Z kolei 3 maja 1991 roku podczas obchodów 200. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ks. proboszcz Stanisław Krupa poświęcił sztandar szkoły.

Przełom wieków to również epokowe wydarzenia w systemie oświaty. Do istnienia zostają powołane gimnazja a ślad za tym zespoły szkół, potem odrębne jednostki, by ostatecznie znów znaleźć się w zespole. Od 2006 roku dyrektorem szkoły podstawowej jest Bogdan Tyrybon, dwa lata później obejmuje we władanie zespół szkół podstawowej i gimnazjum. Reforma szkolnictwa to również wiele prac remontowych, by przystosować budynek szkolny do nowych zadań: wymurowano ściany dzielące szkołę na podstawówkę i gimnazjum, przekształcono korytarze szkolne, kilka razy zmieniał miejsce pokój nauczycielski, pojawił się gabinet dyrektora gimnazjum, sala informatyczna, zmieniła miejsce biblioteka szkolna. Pojawiło się ponownie przedszkole i zerówka, która również ma swoją nową salę. Ostatnie lata to nieustanna praca w budynku: został zainstalowany monitoring na terenie gimnazjum, wyremontowano salę gimnastyczną, został zmieniony dach na budynku szkoły, pojawił się przed szkołą nowy plac zabaw dla dzieci, od ponad roku  uczniowie mają szafki w szatniach, jest też szkolny radiowęzeł. 16 listopada 2010 roku odbyło się otwarcie boisk sportowych, powstałych w ramach projektu: „Orlik 2012”. Szkoła  wciąż jest odnawiana, znów zostały pomalowane niektóre korytarze i sale lekcyjne. Ciągle przybywa pomocy naukowych. Wiele sal zostało wyposażonych wcześniej w odbiorniki telewizyjne, a w ostatnich latach w laptopy i projektory. W sali geograficznej jest tablica multimedialna. W tym miejscu dyrekcja zespołu szkół i nauczyciele dziękują osobom, które zawsze wspierają szkołę i pomagają, gdy potrzebuje pomocy: wójtowi gminy Józefowi Babiczowi, przewodniczącej Rady Gminy Beacie Palenik, skarbnikowi gminy Stanisławie Pilch, radnym gminnym i sołtysowi Piekielnika Władysławowi Szubie.

We wtorek, 30 września, w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Piekielniku świętowano uroczyście trzydziestolecie istnienia siedziby szkół. Na spotkanie przyjechała dyrektorka Delegatury Kuratorium w Nowym Targu Bożena Bryl, przybyli przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Józefem Babiczem, dopisało duchowieństwo, radni i dyrektorzy szkół z terenu gminy. Wyjątkowo ciepło witano byłych dyrektorów, nauczycieli i osoby zaangażowane w powstanie obecnej siedziby szkół. Przemawiał dyrektor Bogdan Tyrybon, były wystąpienia gości, podziękowania i życzenia. Zebrani obejrzeli prezentację ilustrującą historię budowy i działalności szkoły w Piekielniku przeplataną występami artystycznymi i podziękowaniami. Spotkanie zakończyły rozmowy przy stołach. Dominowały wspomnienia przeszłości i życzenia na przyszłość, by szkoła - „zadbana trzydziestolatka” - dzielnie trzymała się jeszcze długo w dobrej kondycji i formie. Zapraszamy także do zwiedzenie galerii zdjęć z uroczystości.

Say