Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Wyborcza niedziela

2014-11-15 do 2014-11-17 // Oglądano: 2675 // Wstecz
Wyborcza niedzielaNiedziela, 16 listopada, to ważna data. W tym dniu odbywają się w Polsce wybory samorządowe. Wyborcy w większości gmin będą mogli oddać aż cztery głosy: po jednym w głosowaniu na radnych: gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta gminy. Przypominamy więc obowiązujące zasady głosowania.

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Prawo głosowania przysługuje obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat. Możemy głosować wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania, tylko na kandydatów z naszej gminy, powiatu, czy województwa. Według przepisów wyborczych przed głosowaniem wyborca powinien się wylegitymować komisji dowodem tożsamości. Najlepiej zrobić to przy pomocy ważnego dowodu osobistego, choć można głosować także na podstawie paszportu czy prawa jazdy. Udział w wyborach a właściwie odebranie czterech różniących się kolorami kart do głosowania potwierdzamy podpisem. Z kartami do głosowania idziemy do miejsca zapewniającego tajność głosowania – najczęściej będzie to kabina z kotarą. Ma to zagwarantować, że inny wyborca czy członek komisji nie zobaczy naszego wyboru, ponieważ tajność głosowania jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem wyborcy. Aby nasz głos był ważny, musimy postawić w kratce obok nazwiska znak „X" – tylko jeden na karcie każdego koloru. Jeśli się pomylimy, nowej karty do głosowania niestety nie dostaniemy. A jak to wygląda w szczegółach?

Głosowanie na Wójta - sposób głosowania jest bardzo prosty - można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska.  Jeżeli postawimy go przy kilku nazwiskach albo nie postawimy w ogóle - głos jest nieważny. Zwycięzcą będzie ten kandydat, który uzyska więcej niż połowę ważnych głosów. Jeżeli żaden kandydat nie uzyska poparcia więcej niż połowy wyborców, konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury głosowania, do której zakwalifikuje się dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem w pierwszej turze. Druga tura odbędzie się 30 listopada 2014 r.

Głosowanie na Radnego Gminy – odbywa się po raz pierwszy według nowych zasad w okręgach jednomandatowych. Gmina jest podzielona na tyle okręgów wyborczych, ile mandatów jest do obsadzenia w radzie. W każdym okręgu wybieramy tylko jednego radnego. Zostanie nim kandydat, który uzyska najwięcej głosów. Nie ma znaczenia wynik komitetu wyborczego danego kandydata w skali całej gminy. System głosowania w okręgu jednomandatowym jest zatem bardzo prosty - każdy komitet zgłasza tylko jednego kandydata, tak samo wyborca może poprzeć tylko jednego kandydata, i tylko kandydat z najlepszym rezultatem wchodzi do rady gminy.

Głosowanie na Radnego Powiatu - wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny.

Głosowanie na Radnych Sejmiku - wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak "x" został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle - głos jest nieważny.

Przypominamy: w dniu wyborów obowiązuje cisza wyborcza, która rozpoczęła się w piątek o północy, a zakończy z chwilą zamknięcia lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest jakiekolwiek agitowanie oraz informowanie o wynikach sondaży.

Say