Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Urodziny najstarszego mieszkańca gminy Czarny Dunajec

2015-01-14 do 2015-01-28 // Oglądano: 2183 // Wstecz
Urodziny najstarszego mieszkańca gminy Czarny DunajecStefan Leja z Koniówki obchodzi w tym roku swoje 104. urodziny. Stało się już tradycją, że z tej okazji szanownego jubilata odwiedzają władze gminy Czarny Dunajec - wójt Józef Babicz i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Józefa Rafacz, by złożyć Panu Stefanowi życzenia i wręczyć urodzinowy upominek - kosz kwiatów i słodkości.

Zanim władze gminy złożyły jubilatowi życzenia, zagrała kapela góralska Stanisława Bukowskiego. Pan Stefan przypomniał sobie dawne czasy i przyśpiewki, które chętnie wszystkim obecnym zaprezentował. Chętnie rozmawiał i opowiadał historie ze swojego życia.

Stefan Leja "Karolcyk" to pogodny człowiek. Opiekują się nim synowie - Józef i Jan. Jak mówią, jubilat przez ostatni rok nie chorował i jak na ten wiek dobrze się trzyma. Jak podkreślił wójt Józef Babicz, Pan Stefan nie wygląda na swój wiek, tylko przynajmniej na 20 lat mniej.

Stefan Leja urodził się w Koniówce 12 stycznia 1911 roku. Od najmłodszych lat pracował na gospodarstwie. Uczył się w szkołach w Chochołowie i Koniówce. W 1937 r. poślubił Albinę z Knapczyków z Cichego, spokrewnioną z wybitnym muzykantem Andrzejem Knapczykiem - Duchem. Przeżył z nią 74 lata. Zmarła 3 lata temu w wieku 94 lat.

Wspólnie wychowali pięcioro dzieci - Ludwinę, która mieszka w Toruniu, Marię zamieszkałą w Cichem i Józefę - w Podczerwonem. Synowie, Jan i Józef pozostali w Koniówce. Wszyscy pozakładali rodziny, która. Łącznie ma 16 wnuków, 21 prawnuków i 7 praprawnucząt.

Panu Stefanowi życzymy 200 lat. Jak zapowiedział wójt Józef Babicz - za rok spotkamy się na kolejnych urodzinach.

Ciekawostką jest, że Pan Stefan Leja zajmuje 22 miejsce wśród najstarszych żyjących mężczyzn w Polsce (wg Wikipedii - stan na 9 stycznia 2015).

 

Tekst i fot. UG Czarny Dunajec