Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Ochotnicza Straż Pożarna w gminie Czarny Dunajec

2015-06-10 do 2015-06-24 // Oglądano: 3011 // Wstecz
Ochotnicza Straż Pożarna w gminie Czarny DunajecNa terenie gminy Czarny Dunajec prężnie działają Ochotnicze Straże Pożarne. Druhowie w każdej chwili gotowi są nieść pomoc nie tylko podczas pożarów, ale i wypadków drogowych i innych zagrożeń.

W 15 miejscowościach gminy Czarny Dunajec działa 20 jednostek OSP – 4 w Cichem, po 2 w Ratułowie i Czerwiennem oraz po 1 w Chochołowie, Koniówce, Podczerwonem, Czarnym Dunajcu, Piekielniku, Podszklu, Załucznem, Odrowążu Pieniążkowicach, Dziale, Wróblówce, Starem Bystrem, w których zrzeszonych jest kilkuset strażaków. 5 z nich – Podczerwone, Ratułów Górny, Chochołów, Czarny Dunajec i Piekielnik należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W związku z tym strażacy cały czas biorą udział w szkoleniach i podnoszą swoje kwalifikacje.

Na terenie gminy działają też Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, a młodzi druhowie corocznie biorą udział w Ogólnopolskim Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Dzięki staraniom wójta gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, jednostki na bieżąco są doposażane w sprzęt i nowoczesne samochody ratowniczo – gaśnicze.

Ponadto gmina Czarny Dunajec prowadzi współpracę międzynarodową ze strażakami ze słowackiej Habovki biorąc udział we wspólnych szkoleniach mających na celu wspólne zapobieganie, koordynację działań i gotowość do skutecznej ochrony przeciwpożarowej środowiska i mieszkańców regionów przygranicznych Habovka-Czarny Dunajec.

Współpraca ta dobrze wpływa na rozwój jednostek.

Druhowie wielokrotnie biorą też udział w imprezach gminnych i strażackich.