Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Ogólnopolski sukces zespołu „Odrowązianie”

2015-06-29 do 2015-07-13 // Oglądano: 1988 // Wstecz
Ogólnopolski sukces zespołu „Odrowązianie”W dniach 20-21 czerwca 2015r. zespół góralski „Odrowązianie” wziął udział w XXII Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Obok górali z regionów Czarnej Góry, Iwonicza-Zdroju, Rawy Mazowieckiej, Nawojowej, Tuszowa Narodowego, Zwolenia, okolic Maciejowic, Nieborowa, Lubziny, Dynowa, Przemyśla, Chorzelowa, Ropczyc, Białej Podlaskie, Zawad, Przyłęku, Kociewa i Baranowa Sandomierskiego.

Odrowązianie byli jedynymi przedstawicielami górali podhalańskich gminy Czarny Dunajec na tegorocznym festiwalu. Zespół brał udział w trzech kategoriach konkursowych: zespół taneczny, soliści śpiewacy oraz zespół śpiewaczy. Pośród 400 artystów ludowych z 6 województw, Odrowązianie zostali wysoce docenieni w każdej z reprezentowanych kategorii konkursowych zdobywając:

- II miejsce- grupa śpiewacza w składzie: Dusza Justyna, Gal Anna, Witek Elżbieta
- II miejsce- solistka śpiewaczka: Głowacz Klaudia
- III miejsce- solistka śpiewaczka: Miętus Amelia
- III miejsce- zespół z programem tańców podhalańskich.

W sobotę zespół zwiedził perłę renesansu - Zamek w Baranowie Sandomierskim - jedną z niewielu znakomicie zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Odrowązianie uwiecznili na zdjęciach m.in. arkadowy dziedziniec zamku, secesyjną kaplicę zamkową, zbrojownię rycerską, czy pokój tortur. Wieczorny spacer po Baranowie Sandomierskim pozwolił poznać charakterystyczne zabytki tego miasta. W niedzielę, obok innych grup, zespół wziął udział w miejscowym kościele we Mszy Św., dając wyraz poszanowania tradycji kulturowych Podhala przez młodych, czym wzbudził wśród wiernych duży aplauz. Zespół, jako jedyny, zaprezentował się w gwarze własnego regionu, a potem poproszony o wykonanie nuty wierchowej w kościele- przywołał znaną i cenioną postać Podhala- ks. Józefa Tischnera- by zaśpiewać ulubioną Jego śpiewkę o ślebodzie „Zatonie, zatonie piórecko na wodzie, ale nie zaginie nuta o ślebodzie”. Dla młodych członków zespołu było to bardzo miłe i uważam ważne doświadczenie, gdyż okazuje się, że na tle innych grup etnicznych Polski, zespoły góralskie słusznie przywiązują dużą wagę w przekazywaniu rodzimej gwary. Po niedzielnych występach konkursowych w MOK’u, zespół zaprezentował się na wielkiej plenerowej estradzie, tuż przed żywiołowym koncertem zespołu „Baciary”. Ogłoszenie wyników o godzinie 20.00 rozbudziło zapał do zabawy wszystkich nagrodzonych zespolan, nawet tych najmłodszych. Uwieńczeniem owocnego festiwalu, był koncert gwiazdy wieczoru- zespołu Varius Manx.

Obecność na Ogólnopolskim Festiwalu jest wielkim sukcesem zespołu, gdyż dzieci i młodzież nie tylko dają świadectwo swojej tożsamości kulturowej, ale poznają kulturę innych regionów- stroje, gwarę, muzykę, tańce czy śpiewy. Uczestnictwo w Festiwalu o szerokim zasięgu etniczno-kulturowym kształtuje świadomość młodych ludzi, poprzez większą dbałość o podtrzymywanie rodzimej tradycji, ale i szacunek do innych grup etnicznych i ich folkloru.    

Kierownictwo i członkowie zespołu „Odrowązianie” dumnie reprezentowali swoją małą Ojczyznę, którą jest Gmina Czarny Dunajec i serdecznie dziękują władzom Gminy za okazaną pomoc.

Zespół „Odrowązianie” powstał w 1992 roku i działa przy Oddziale Związku Podhalan w Odrowążu. Obecnie instruktorami zespołu są: Strama Paweł i Witek Krystyna. Członkami zespołu są: dzieci i młodzież wywodzące się z góralskich rodzin. Zespół to nie tylko śpiew i taniec i zdobyte miejsca na konkursach, ale wychowanie w poszanowaniu wartości chrześcijańskich, patriotycznych, spójności rodziny i tradycji podhalańskiej. Członkowie zespołu biorą czynny udział w świętach kościelnych, tworząc góralską oprawę Mszy Świętych muzyką góralską i śpiewem. Corocznym zwyczajem, w Niedzielę Palmową grupa żeńska wykonuje góralską Drogę Krzyżową, której poszczególne stację są śpiewane na odpowiednio dobrane smutne, molowe nuty góralskie.

Tekst i fot. Krystyna Witek