Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

„Góralskie Śpasy w Podcyrwonym"

2015-08-26 do 2015-09-09 // Oglądano: 3325 // Wstecz
„Góralskie Śpasy w Podcyrwonym"Kilkaset osób bawiło się wspólnie podczas festynu zorganizowanego w niedzielę 23 sierpnia na boisku sportowym na Kamieńcu (za kościołem) w Podczerwonem. Wzorem wielu miejscowości z całego Podhala, w których co roku odbywają się tego typu plenerowe wydarzenia kulturalne, w Podczerwonem odbyły się „Góralskie Śpasy”.

Festyn zorganizowany przez grupę mieszkańców Podczerwonego, OSP Podczerwone, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec i Stowarzyszenie Kobiety Podhala rozpoczął się o godz. 14.00. Prowadzący spotkanie, Marcin Szymusiak, powitał wszystkich obecnych mieszkańców i gości z wielu miejscowości Podhala, a także turystów, którzy postanowili odwiedzić Podczerwone. Nie zabrakło także rodaków z zagranicy – z USA, Austrii i Włoch, którzy przybyli na wczasy do Podczerwonego. 

Festyn zaszczycili swoją obecnością także przedstawiciele władz samorządowych, co nadało rangi temu wydarzeniu. Oznacza to, że popierają organizację tego typu imprez na terenie powiatu nowotarskiego i gminy Czarny Dunajec. Obecni byli m.in. Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz, Przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisław Gonciarczyk, Sekretarz Gminy Michał Jarończyk, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec Anna Trebunia – Wyrostek, Radny Gminny Józef Styrczula, Wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysław Tylka, Radny Powiatu Nowotarskiego Tomasz Turski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego Mateusz Nędza – Kubiniec, Radny Wojewódzki Stanisław Barnaś.

Obecni byli także Proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem, Naczelnik OSP Podczerwone Józef Leja, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem Ewa Vermessy – Gruber, Prezes oddziału Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka, Prezes Banku Spółdzielczego w Czarnym Dunajcu Kazimierz Jarończyk, Kierownik Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi Jan Piczura, członkinie Stowarzyszenia Kobiety Podhala z Prezes Józefą Kolbrecką na czele.

Na scenie plenerowej zaprezentowały się Regionalne Zespoły Dziecięce „Śleboda” z Podczerwonego i „Sykowni” z Załucznego. Oba zespoły prowadzi Marcin Szymusiak z Moniką Komperdą (Podczerwone) i Małgorzatą Waliczek (Załuczne). W niedzielne popołudnie przyjął rolę konferansjera „Góralskich Śpasów”. Jest on także członkiem Gminnego Zespołu Góralskiego „Zbójecka Familia”, która także wsytąpiła przed publicznością w Podczerwonem. Podkreślić należy, że w zespole tańczą m.in. mieszkańcy Podczerwonego.

Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji dla dzieci. Podhalańska Akademia Sztuk Walk EdArt przedstawiła pokaz Jiu – Jitsu. Sensei Artur Szpałek przy pomocy sempai Edyty Trybuły i swoich podopiecznych z sekcji w Czarnym Dunajcu, na zajęcia której uczęszczają także dzieci z Podczerwonego zaprezentowali ćwiczenia i techniki zdobywane podczas treningów. 

Najmłodsi mogli wziąć udział w Maratonie Zumby. Wszystkie dzieci tańczyły naśladując prowadzącą Dorotę Jankiewicz z Czarnego Dunajca. Jedna z małych uczestniczek postanowiła wspomóc instruktorkę, tańcząc z nią wspólnie na scenie. Radości było co niemiara, a wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

Nie zabrakło konkursów z nagrodami. Góralski golf i konkurencje zręcznościowe – m.in. przenoszenie woreczków i piłeczek ping – pongowych wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród wszystkich najmłodszych uczestników festynu. Mogli też skorzystać z dmuchańców, łódek i wodnych kul.

Dorośli też lubią konkursy. Żaden festyn nie mógłby się bez nich odbyć. Dlatego z myślą o nich przygotowano przeciąganie wozu strażackiego, mistrzostwa w jedzeniu kiełbasy na czas, konkurs cięcia drzewa, konkurs dla siłaczy „próba zyrtki” i konkurs z serii „wyżyj się babo” - konkurs rzutek do drewnianego górala.

Zanim rozpoczęły się konkursy miejscowi druhowie z OSP w Podczerwonem zaprezentowali akcję ratunkową poszkodowanym w rozbitym samochodzie. Niestety wielokrotne na naszych drogach dochodzi do takich sytuacji i strażacy muszą być przygotowanie na każdą okoliczność, dlatego przechodzą różnego rodzaju szkolenia m.in. w ratownictwie podczas wypadków drogowych. Zdobyte doświadczenie mogli pokazać zgromadzonej publiczności. 

Wyzwaniem dla prawdziwych twardzieli było przeciąganie 7 – tonowego wozu strażackiego. Do konkursu zgłosiło się wiele par. Zwyciężyli Michał Rogoziński i Krzysztof Staszel przeciągając samochód na dystansie 20 m. z czasem 13,41 s. Kolejne medalowe miejsca zajęły pary marek Solarczyk i Jacek Leja oraz Łukasz Stalmach i Mateusz Palenica. Szybkie były też kobiety Bogumiła Stopka i Barbara Jędrzejowska, dopingowane przez publiczność i wsparte przez mężczyzn pchających samochód uzyskały rezultat 11,74 s. 

Organizatorzy „Góralskich Śpasów w Podcyrwonym” chcieli wprowadzić coś nowego, niepowtarzanego na innych podhalańskich festynach. Udało się. Jedzenie na czas kiełbasy firmy JANAS wzbudziło wiele atrakcji. Łącznie do konkursu zgłosiło się 20 chętnych 10 kobiet i tyle samo mężczyzn. Zadaniem było zjedzenie 20 cm kiełbasy w jak najszybszym czasie. Wśród mężczyzn najszybszy był Adrian Marusarz ze Skrzypnego. Drugie miejsce zajął Andrzej Świętozielski z Wadowic. Jako trzeci najszybciej kiełbasę zjadł Sebastian Tylka z Cichego. Najszybszą kobietą okazała się reprezentantka gospodarzy Renata Sikora. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio Iwona Kowalska z Wadowic i Elżbieta Łowisz z Krakowa. W trakcie festynu odbyła się też degustacja produktów firmy Janas. 

Wiele emocji sprawiła także popularna na każdym festynie konkurencja cięcia kłody drzewa. Patronat nad konkurencją „moja – twoja” objął tartak DRZEWKARCZ z Podczerwonego. Najszybsi okazali się Iwona i Tadeusz Szymusiak z Załucznego wygrywając z Bogusławą Leją i Stanisławem Masnym (oboje z Podczerwonego). Trzeci czas uzyskali Aneta i Andrzej Pisowicz z Podczerwonego.

Mężczyźni mogli zmierzyć się jeszcze w konkurencji siłowej. „Próba zyrtki” to inaczej martwy ciąg, ale zamiast sztangi trzeba podnieść wielką kłodę drzewa. Najlepsi okazali się Piotr Leja z Koniówki, Łukasz Stalmach z Cichego i Józef Rapach ze Skawy.

Kobiety zmierzyły się w konkurencji z serii „wyżyj się babo”. Ich zadaniem było trafienie rzutkami do celu, którymi były balony przymocowane do wielkiego drewnianego górala. Najlepsza okazała się Anna Ciszek z Chochołowa. Drugie i trzecie miejsce zajęły Barbara Leja i Beata Leja (obie z Podczerwonego).

Równocześnie trwał konkurs strzelecki zorganizowany przez Koło Łowieckie im. Sabały w Zakopanem przy współpracy LZS „Szarotka” Chochołów. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 100 osób.

Na zakończenie festynu, członkowie Gminnego Góralskiego Zespołu „Zbójecka Familia” zaprezentowali swoje umiejętności tańca góralskiego. Zespół złożony jest z ponad 30 osób z całej gminy Czarny Dunajec, w tym kilku mieszkańców Podczerwonego.

Jak podczas każdego festynu nie mogło zabraknąć koncertów. Najpierw zagrał zespół „Martyny”, a później „Ciupagersi”. Parkiet przed sceną wypełnił się po brzegi, a zabawa trwała do późnych godzin nocnych. 

W trakcie koncertów rozpalona została watra, która dodatkowo nadała góralski charakter imprezie.

Podczas "Góralskich Śpasów w Podcyrwonym", na stoisku nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego można był zapoznać się z historią Galicyjskiej Linii Kolejowej Nowy Targ – Podczerwone - Sucha Góra. Prezes PTH Robert Kowalski, wraz z żoną Grażyną chętnie przedstawiali zebrane już materiały na ten temat. Zgłosiło się też do nich wiele osób, które pamiętają tamte czasy. Jeden z mieszkańców przekazał im bilet podróżniczy z tamtych czasów. Wszystkie wspomnienia przydadzą się nowotarskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Historycznego do opracowania i wydania publikacji na ten temat.

Jak podkreślają organizatorzy, pierwszy festyn w Podczerwonem można uznać za udany. Nie odbyłby się gdyby nie zaangażowanie wielu mieszkańców Podczerwonego, którzy przez ostatnie tygodnie poświęcali swój wolny czas na przygotowania.

- Podziękowania należy też skierować w kierunku wielu firm i osób prywatnych, bez których wsparcia „Góralskie Śpasy w Podcyrwonym” nie odbyłyby się. Są to: Koło Związku Podhalan Północnej Ameryki nr 83 Podczerwone w Chicago, Biuro Nieruchomości Polmex Realty w Chicago – Bolesław Jarończyk, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Stowarzyszenie Kobiety Podhala, Tartak „DRZEWKARCZ” w Podczerwonem - Karol Karcz, Józef Karcz, Hotel Tatry w Zakopanem, Pensjonat „Pod Giewontem” w Zakopanem, Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu, Zakłady mięsno - wędliniarskie Janas z Czarnego Dunajca, Zespół Góralski „Zbójecko Familia”, Wypieki, Ciasta, Torty z Podczerwonego – Katarzyna Podczerwińska – Głowacz, Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi – Zarząd Podczerwone, Koło Łowieckie im. Sabały w Zakopanem, LZS „Szarotka” Chochołów, Hotel Spa Restauracja Bachledówka w Czerwiennem, Skup złomu & sprzedaż opału Romar w Zakopanem – Mateusz Broda, Podhalańska Akademia Sztuk Walk EdArt – Artur Szpałek i Edyta Trybuła, Józef i Anna Podczerwińscy, Michalina Leja – Podczerwone, Stanisława Iwan, Tomasz Turski, Kazimierz Hajnos, Teresa i Jan Leja, Firma Remontowo – Budowlana „Żegleń” - Stanisław Żegleń, Firma Remontowo – Budowlana „Stan-Bud” - Stanisław Jarończyk, Salon Fryzjerski - Maria Głowacz, Łukasz Kozik – atrakcje dla dzieci – Brzyna (Gmina Łącko), Przychodnia Weterynaryjna w Czarnym Dunajcu – Andrzej Gołąb, Usługi Kamieniarskie – Maciej Pęksa, Tomasz Galica, Bolesław Jarończyk – USA, Maria Bryjak, - USA, Stanisława i Józef Iwan – USA, Zofia i Stanisław Leja – USA, Katarzyna i Andrzej Chlebek – USA, Małgorzata i Józef Stopka – USA, Stanisława i Jacek Styrczula – USA, Maria Hajnos z Ziębów z Tadeuszem – USA, Producent Pantofli Góralskich z Cichego - Zdzisław Kula, Hotel Spa Restauracja Bachledówka Czerwienne, Paintball Podhale z Czarnego Dunajca – Maciej Lenart, Biuro Nieruchomości Kagoma – Katarzyna Gołąb Majek, Stolarstwo Artystyczne Piotr Majek, Sklep Sportowy „Panax Sport” z Czarnego Dunajca, Kwiaciarnia Cyperus w Zakopanem – Grażyna Jarończyk, Mała Gastronomia – Anna Obrochta – Siwa Polana – Dolina Chochołowska, Restauracja „Gazdówka pod lasem” - Kościelisko – Małgorzata Bachleda – Wala, Jacek Podsiadło – Wydawnictwo Artcards Chochołów, RZGW w Krakowie, Firma Hajan z Jabłonki, Zakład Fotograficzny Hi Foto z Czarnego Dunajca, Yellow Studio – Wideofilmowanie – Czarny Dunajec i Drukarnia Internetowa z Nowego Targu – Druk24.net - mówią organizatorzy festynu.

- Dziękujemy także Marcinowi Szymusiakowi za profesjonalne poprowadzenie imprezy – dodają.

„Góralskie Śpasy w Podcyrwonym” odbyły się pod patronatem gazety Góral Info Extra, portalu informacyjnego Podhale Region, kalendarza wydarzeń Co – Gdzie – Kiedy, Telewizji Podhale i Radia Alex.

Tekst i fot.
Organizatorzy „Góralskich Śpasów w Podcyrwonym”