Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu – Hołdymas 2015

2015-08-31 do 2015-09-14 // Oglądano: 4382 // Wstecz
Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu – Hołdymas 2015Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia w Czarnym Dunajcu obchodzone są Dożynki Gminne – Hołdymas. Jest to wielkie święto zwłaszcza dla rolników z poszczególnych miejscowości, którzy dziękują Panu Bogu za plony. Przynoszą wieńce dożynkowe i chleb, plony pól, ogrodów i razem z tymi owocami ziemi przynoszą wiarę, tradycję i kulturę Podhala.

Msza dożynkowa odbyła się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Odprawił ją ks. Jan Luberda, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Odrowążu Podhalańskim. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców gminy oraz gości – samorządowcy i parlamentarzyści.
- Za hojne dary, dobrodziejstwa chcemy Bogu podzielić słowa miłości, której jednym z imion jest wdzięczność. Dożynki to przecież nic innego, jak przedłużenie ducha wdzięczności, które stworzenie żywi wobec Stwórcy i Pana. Im większa świadomość narodu, tym większa wdzięczność – mówił ks. Jan Luberda podczas homilii. - Dożynki to przede wszystkim święto dla Pana i Stwórcy, święto dziękczynienia wyrażone temu, który jest, który był, który przychodzi, który jest ponad czasem i przestrzenią.

Podczas nabożeństwa dziękczynnego poświęcone zostały dary i wieńce, które wcześniej na placu Rynku w Czarnym Dunajcu zostały poddane ocenie. Zwyciężyły wieńce przygotowane przez sołectwa Piekielnik, Wróblówkę i Podszkle. Drugie miejsca przyznano Miętustwu, Chochołowowi i Czerwiennemu, a trzecie dla Ratułowa, Pieniążkowic i Starego Bystrego. Wyróżnienia otrzymały Odrowąż, Czarny Dunajec, Załuczne, Koniówka i Podczerwone. Nagrodę specjalną od właścicielki kwiaciarni „Rubella” Bogumiły Sowizdrzał otrzymał wieniec z Czerwiennego za udział dzieci ze szkoły integracyjnej z Czerwiennego przy tworzeniu wieńca.

Równocześnie, na stadionie sportowym odbył się konkurs stołów regionalnych, które przygotowały gospodynie z poszczególnych oddziałów Związku Podhalan działających na terenie Gminy Czarny Dunajec. Komisja skosztowała wiele potraw, by wyłonić zwycięzców. Nagrodę główną otrzymał stół oddziału ZP Podczerwone – Koniówka za tradycyjność potraw i scenerii, a wyróżniona została zupa bryndzowa wg tradycyjnej receptury. Pierwsze miejsce zajął stół z Piekielnika. Drugie miejsce przypadło Chochołowowi i Ratułowowi, a trzecie Pieniążkowicom, Podszklu i Czarnemu Dunajcowi. Pozostałe stoły otrzymały wyróżnienia.

Część oficjalną Hołdymasu otworzył gospodarz Gminy Czarny Dunajec, Wójt Józef Babicz witając mieszkańców i gości. - Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Cieszymy się z tego wspólnie, bo ten zwyczaj jest jedną z piękniejszych naszych tradycji. Dziękuję za piękne, misternie wykonane wieńce dożynkowe, w których kryje się nie tylko radość zakończonych żniw, ale też mozolna praca. Dziękuję delegacjom za upieczenie okazałych bochenków chleba, które są najważniejszym symbolem naszych dożynek. Świętujemy dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom gorącego trudu, szacunek dla ich pracy. Dlatego cieszymy się osiągnięciami naszych rolników, którzy reprezentują gminę, sięgają po laury w licznych konkursach – mówił Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz. Jak co roku zostali nagrodzeni szczególnie wyróżniający się rolnicy z terenu Gminy Czarny Dunajec w zakresie rozwoju produkcji rolnej oraz estetyki zagrody wiejskiej i ogródków przydomowych.

Pogratulował także dziewczętom z zespołu regionalnego „Odrowązianie” za sukcesy zdobyte podczas tegorocznych wyborów "Nośwarniyjsyj Górolecki" w Białym Dunajcu. Anna Gal otrzymała zaszczytny tytuł „Nośwarniyjsyj Górolecki 2015 r.”, a Elżbieta Witek tytuł „Nolepsyj Toniecnicy”.

Na scenie zaprezentowały się miejscowa Orkiestra Dęta OSP z Czarnego Dunajca i gościnne Orkiestra Dęta z Pruszek z Gminy Łęczyca. Przybyli razem z nimi Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy Łęczyca Jacek Rogoziński i Włodzimierz Starzyński, czym mile zaskoczyli włodarzy Gminy Czarny Dunajec.

Nie zabrakło występów i pokazów. Swoje umiejętności przedstawił regionalny zespół „Zbójecka Familia”. Gminny zespół regionalnego „Watra” zaprezentował sztukę w reżyserii Czesławy Sobczyk. Kabaret „Marusynianki” z Maruszyny przedstawił swoje skecze rozbawiając zgromadzoną publiczność. Odbył się także pokaz sukienek wypożyczalni „Anna” z Czarnego Dunajca.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Na scenie wystąpiły mapety z „Ulicy Sezamkowej”. Najmłodsi mogli wziąć także udział w konkursach z nagrodami. 

Dla dorosłych też zostały przygotowane konkursy, które na każdym festynie cieszą się wielkim zainteresowaniem.

Podczas Hołdymasu, co roku nie brakuje koncertów. Tak też było w minioną niedzielę. Jako pierwszy wystąpił zespół „Cocotier” prezentujący muzykę pełną energii z pogranicza flamenco, folku, jazzu, gipsy, ecm. Występ wzbogaciła tancerka flamenco.

Kolejną gwiazdą była utalentowana wokalistka, uczestniczka 4 edycji „X Factor” współpracująca z Grzegorzem Turnauem, Zbigniewem Wodeckim – Gosia Markowska, która wystąpiła przed czarnodunajecką publicznością ze swoim zespołem.

Ostatnią gwiazdą wieczoru był zespół „Dikanda”, który zaprezentował muzykę czterech stron świata. Zespół inspiruje się orientem, folklorem bałkańskim, macedońskim i cygańskim. Zespół odbył setki koncertów na znaczących festiwalach europejskich. Podczas koncertu na trąbce „Dikandę” wsparł Szymon Bobrowski z Czarnego Dunajca.

Sztuczne ognie i zabawa taneczna to nieodzowny element gminnych dożynek. Wszyscy obecni bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce słowackiego zespołu „Golf”.

Organizatorzy Hołdymasu - Wójt Gminy Czarny Dunajec, Rada Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Gminny Zarząd OSP składają sedredzne podziękowania sponsorom, którzy przyczynili się do organizacji Hołdymasu.

Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu wsparli:
- Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi -  Andrzej Kiernia,  Ratułów
- Projektowanie i nadzór. Edward Wójcik, Zakopane
- Piekarnio-Cukiernia–Delikatesy, Ryszard Steskal, Sp. Jawna, Jabłonka
- Usługi Elektryczne Kazimierz Harbut, Czarny Dunajec
- Ryszard Siarka, Ratułów
- FH „Burkiewicz”, Jerzy Burkiewicz,  Czarny Dunajec
- Usługi Remontowo-Budowlane, Wiesław Guńka, Stare Bystre
- Gospodarstwo  Rybackie, Mieczysław Kowalewski, Czarny Dunajec
- FIB Michalik, Czarny Dunajec, ul. Sienkiewicza
- Market „SAWA”  Joanna Lipień, Rynek, Czarny Dunajec
- FH Kalbud II Czarny Dunajec, ul. Mościckiego
- Władysław Słodyczka, Restauracja „Kłabuk”,  Czarny Dunajec, Rynek
- Ewa Szczurek, sklep regionalny „Tybecik” Czarny Dunajec
- Sklep Sportowy „PANAX” ,  Czarny Dunajec, ul. Tetmajera
- Skład Materiałów Budowlanych „Kantor”, Czarny Dunajec, ul. Kolejowa
- Dorota Jankiewicz – instruktor Zumba, Fitness, Czarny Dunajec
- Helena i Józef Lenart, Piekarnia, Piekielnik
- Rada Sołecka w Czarnym Dunajcu
- GS Delikatesy „Centrum”, Czarny Dunajec, ul. Rynek
- Barbara i Władysław Tokarscy, Firma „Gros” Czarny Dunajec
- Sklep Techniczno-Przemysłowy Maria Bobek, Czarny Dunajec, ul. Rynek
- Wypożyczalnia Sukien „Anna”, Czarny Dunajec, ul. Kolejowa
- BPHU „Biela”, Stanisław Biela, Stare Bystre
- Producent Zniczy Tadeusz Sowa, Czarny Dunajec, Kamieniec Dolny
- Kwiaciarnia Rubella, ul.Piłsudskiego, Czarny Dunajec
- Kantor Wymiany Walut „U Bobka” - Helena i Stanisław Bobek, ul. Rynek 

Tekst i fot. Piotr Duraj