Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Masowy wypadek w Chochołowie – gminne ćwiczenia służb ratowniczych

2015-09-02 do 2015-09-16 // Oglądano: 2523 // Wstecz
Masowy wypadek w Chochołowie – gminne ćwiczenia służb ratowniczychOk. godz. 11.25 w Chochołowie doszło do zderzenia trzech samochodów – dwóch osobowych i busa. Podczas wypadku ucierpiało 16 osób. W wyniku odniesionych ran 1 osoba zmarła, 12 osób zostało zabranych do pobliskich szpitalnych oddziałów ratunkowych. 3 osobom, które odniosły lekkie obrażenia udzielona została pomoc na miejscu.

To tylko ćwiczenia gminne systemu zarządzania kryzysowego Gminy Czarny Dunajec pod nazwą „Współdziałanie służb ratowniczych na terenie Gminy Czarny Dunajec w trakcie masowego wypadku drogowego.

W ćwiczeniach wzięły udział jednostki OSP z terenu Gminy Czarny Dunajec - OSP Podczerwone, OSP Czarny Dunajec, OSP Chochołów, OSP Piekielnik, OSP Czerwienne Górne, OSP Ratułów Górny, a także zespoły ratownictwa medycznego ze Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc im. dr O. Sokołowskiego w Zakopanem, z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i 3 z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Ponadto w manewrach udział wzięły 2 patrole policji z wydziału drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, zastęp Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego Gminy Czarny Dunajec.

Służby ratownicze przybyły na miejsce zdarzenia po zgłoszeniu wypadku i od razu rozpoczęły akcję. Każdy poszkodowany miał przypisaną rolę, a druhowie i ratownicy medyczni musieli postępować wg procedur. Teren i pojazdy zostały zabezpieczone. Poszkodowanym udzielono pierwszej pomocy w postawionym punkcie medycznym.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współdziałania służb oraz organów administracji samorządowej i innych jednostek organizacyjnych, dopracowanie procedur na wypadek zdarzeń masowych, doskonalenie umiejętności ratunkowych.

Manewry nadzorowali Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz i Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gonciarczyk.

Wójt Józef Babicz składa wszystkim służbom podziękowania za udział w tych ćwiczeniach, które przyczyniają się do poprawy działań ratowniczych. Druhowie z całej gminy Czarny Dunajec szkolą się na bieżąco. Dzisiaj mogli zaprezentować zdobytą wiedzę. Wójt Józef Babicz składa podziękowania za sprawne przeprowadzenie ćwiczeń, a strażakom ochotnikom dziękuje także za poświęcony czas.

Partnerami wiodącymi ćwiczeń byli Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu i Zespół Zarządzania Kryzysowego Gminy Czarny Dunajec.

Fot. Piotr Duraj