Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

XXVII Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich

2015-09-29 do 2015-10-05 // Oglądano: 2877 // Wstecz
XXVII Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków GóralskichJuż po raz 27. w Ratułowie odbędzie się konkurs pn. Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich organizowany przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec przy współpracy z Radą Sołecką w Ratułowie i Związkiem Podhalan Ratułowie pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.

Celem przeziyracki, która rozpocznie się w niedzielę 4 października o godz. 9.00 w siedzibie Związku Podhalan „Dominówka” (Ratułów Dolny nr 170) jest stworzenie możliwości zaprezentowania umiejętności tanecznych i śpiewaczych młodych tancerzy i śpiewaków zrzeszonych w zespołach regionalnych, jak również nie zrzeszonych. Ponadto Przeziyracka spełnia dla uczestników formę konsultacji, stylów tanecznych i śpiewaczych. Głównym zadaniem imprezy jest popularyzacja wśród dzieci tradycyjnego tańca i śpiewu góralskiego, oraz zachowanie tradycyjnych form poszczególnych tańców, nut i pieśni podhalańskich, przy równoczesnym ukazywaniu ich różnorodności na obszarze całego Podhala.

Przeziyracka ma charakter konkursu, któremu będzie się „przyziyrać” Komisja Artystyczna, która wytypuje najlepsze pary taneczne i śpiewaków z poszczególnych kategorii do 3 nagród ufundowanych przez organizatorów, jak również do nagród w popisach tańca zbójnickiego.

W Przeziyracce mogą brać udział tancerze kultywujący tradycyjny taniec solowy oraz zbójnicki, grupy śpiewacze, a także śpiewacy soliści.

Popisy tańca i śpiewu solowego oraz grup śpiewaczych, będą prezentowane w trzech kategoriach:
- I kategoria wiek. 5-8 lat
- II kategoria wiek. 9-12 lat
- III kategoria wiek. 13-16 lat

W popisie tańca zbójnickiego, tancerze w składach maksymalnie do 6 osób winni mieścić się w granicach wieku 5-16 lat.
- I kategoria wiek do 11 lat
- II kategoria wiek 12 - 16 lat

Pełne szczegóły, regulamin i karta zgłoszeń znajdują się na stronie Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec – www.ckip.org