Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

ZAKAZ PALENIA ŚMIECI

2019-12-02 do 2019-12-31 // Oglądano: 3088 // Wstecz
ZAKAZ PALENIA ŚMIECIW związku z trwaniem sezonu grzewczego, Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu przypomina o ustawowym zakazie palenia odpadów w piecach domowych czy na terenie nieruchomości. Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach „Kto (…) termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalanią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.
Spalanie śmieci w domowych piecach jest nie tylko niezgodne z prawem, ale także szkodliwe dla naszego zdrowia i życia (możliwość wystąpienia pożaru).
W piecach w szczególności nie wolno spalać: plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon, innych odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowych toreb z polietylenu.
W gospodarstwach domowych można spalać tylko – poza opałem: papier, tekturę i drewno, opakowania z papieru, tektury i drewna, odpady z gospodarki leśnej, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki.  Wszystkie niebezpieczne związki powstające w wyniku spalanie śmieci pozostają w sąsiedztwie komina, z którego się wydostały, wdychane są przez okolicznych mieszkańców, a także wnikają do gleby czy wód.
Prosimy o nie lekceważenie problemu i odpowiedzialne zachowanie.