Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

„Katarzynki Poetyckie” w Czarnym Dunajcu

2015-11-28 do 2015-12-12 // Oglądano: 2245 // Wstecz
„Katarzynki Poetyckie” w Czarnym Dunajcu26 listopada 2015 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec odbyło się spotkanie ludzi piszących wiersze z terenu Gminy Czarny Dunajec pod nazwą „Poetyckie Katarzynki”. Wieczór rozpoczął się wręczeniem „Nagród Wójta Gminy Czarny Dunajec” za szczególne osiągnięcia dla kultury w Gminie Czarny Dunajec”.

W tym roku nagrodzeni zostali:

- Grupy teatralne „Koneser” i „Rumcajsy” prowadzone przez Martę Sadowy-Chorąży działające przy ZSPiG nr 2 w Cichem nagrodą w wysokości 2500 zł przede wszystkim za: „Koneser” - Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” w Zakopanem oraz I miejsce zdobyte podczas Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych w Krakowie; „Rumcajsy” – za uczestnictwo w Finale Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” w Nowym Sączu oraz wyróżnienia na Małopolskich Spotkaniach Teatrzyków Dziecięcych w Krakowie.

 

- Zespół regionalny „Mali Miętusianie” działający przy Oddziale Związku Podhalan nagrodą w wysokości 1500 zł przede wszystkim za I miejsca zdobyte na Międzykulturowym Festiwalu Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przeglądzie „Muzykowanie na Duchową Nutę”, „Przeziyracce” w Ratułowie, podczas „Papieskiej Majówki” na Bachledówce, za wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej „Stabat Mater” w Jabłonce oraz za częste występy poza terenem gminy: „Majowe Granie” w Kościelisku, Kasprowy Wierch dla „Przyjaciół Ludzi Gór”, w Sosnowcu, Witkowicach, Żmiącej (Dom Dziecka), Zaskalu (Dom Pomocy Społecznej).

- Zespół regionalny „Piekielnicanie” działający przy Oddziale Związku Podhalan w Piekielniku nagrodą w wysokości 1000 zł przede wszystkim za II miejsce w Konkursie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu oraz liczne nagrody zdobyte podczas gminnych przeglądów zespołów regionalnych, jak również za uświetnianie lokalnych uroczystości i reprezentowanie gminy poza jej granicami (Jastrzębia k/Rożnowa).

Statuetki okolicznościowe odebrali przedstawiciele nagrodzonych.

 

Podczas wieczoru rozdano też nagrody uczestnikom Konkursu Poezji Uczniowskiej „Święto Młodych Poetów” zorganizowanym przez Zespół Szkół Integracyjnych SPSK w Czerwiennem oraz fundację „Da się”, w którym wzięło udział 40 autorów ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Laureaci odebrali z rąk dr Anny Mlekodaj z Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, przewodniczącej jury tego konkursu. W pięknych słowach zachęcała młodych ludzi do podejmowania prób przelewania swych myśli na papier nie tylko w języku literackim, ale też gwarą, która w naturalny sposób zmusza do porzucenia górnolotnych sformułowań na rzecz szukania piękna w prostocie i szczerości.

 

- Dalsza część spotkania upłynęła w kameralnej atmosferze i jesiennym zadumaniu nad twórczością prezentowaną przez samych autorów lub ich przedstawicieli. Usłyszeliśmy wiersze Seweryna Słodyczki z Czerwiennego, Marii Garbaruk i Agnieszki Michniewicz z Cichego, Renaty Lipkowskiej z Pieniążkowic, Moniki Kosakowskiej, Józefa Zatłoki i Józefa Szaflarskiego z Czarnego Dunajca oraz reprezentującego Nowy Targ Adama Kwiatka – mówi Anna Trebunia-Wyrostek, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

Poetyckie posiady uświetniła muzyka góralska w wykonaniu kapeli zespołu „Piekielnicanie” prowadzonej przez Katarzynę Sęk z Miętustwa.

- Centrum Kultury pragnie serdecznie podziękować wszystkim obecnym na tej uroczystości a w szczególności tym, którzy zechcieli z nami podzielić się swoją twórczością. Mamy nadzieję, że te posiady z poezją zagoszczą trwale w kalendarzu gminnych imprez – dodaje Anna Trebunia-Wyrostek.