Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Ostatnie pożegnanie ks. kanonika Jana Nowobilskiego

2016-01-13 do 2016-01-27 // Oglądano: 2922 // Wstecz
Ostatnie pożegnanie ks. kanonika Jana NowobilskiegoMieszkańcy Cichego Górnego, okolicznych miejscowości, całego Podhala, władze gminy Czarny Dunajec, liczne delegacje, poczty sztandarowe, przedstawiciele OSP i Związku Podhalan, duchowni, rodzina i przyjaciele uroczyście pożegnali ks. kanonika Jana Nowobilskiego, który odszedł do Pana w wielu 76 lat po długotrwałej chorobie.

Śp. Ks. Jan pochodził z Białki Tatrzańskiej z góralskiej rodziny. W 1965 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża. Posługę kapłańską rozpoczął w Regulicach, później był wikarym w Jeleniu i Pcimiu. Po kilku latach powrócił na Podhale, a konkretnie do Chochołowa. Następnie został oddelegowany do tworzenia parafii w Cichem Górnem – św. Józefa Robotnika.

Wybudował piękny kościół, wychował wielu młodych ludzi. Przez ostatnie lata życia postanowił pozostać w swoim ukochanym Cichem jako rezydent. Pochowany został wśród swoich parafian, którym towarzyszył w ostatniej drodze. Żegnała go także kapela góralska,

Mszy św. przewodniczył bp. Jan Szkodoń, a w obrzędach pogrzebowych na miejscu pochówku, brat zmarłego ks. Władysław Nowobilski, proboszcz parafii w Ciścu (diecezja bielsko – żywiecka).

Pogrzeb ks. kanonika Jana Nowobilskiego odbył się 13 stycznia. Dzień wcześniej w kościele miała miejsce uroczysta importa z udziałem ks. kard. Stanisława Dziwisza.