Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

I Majówka z Ochotniczą Strażą Pożarną w Podczerwonem

2016-05-02 do 2016-05-16 // Oglądano: 2370 // Wstecz
I Majówka z Ochotniczą Strażą Pożarną w PodczerwonemW remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Podczerwonem odbyło się niezwykłe wydarzenie kulturalno - edukacyjne. Po raz pierwszy zorganizowana została „majówka” z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną.

Podczas festynu było wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Głównym punktem spotkania było podziękowanie dla honorowego naczelnika OSP Podczerwonego druha Józefa Lei za 40 lat bezinteresownej pracy na rzecz bezpieczeństwa w Podczerwonem. Delegacja mieszkańców Podczerwonego wręczyła panu Józefowi okolicznościowe upominki. Podziękowano także małżonce naczelnika Anieli, za anielską cierpliwość jaką okazywała przez te lata swojemu mężowi.

7 lutego br. w remizie w Podczerwonem odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze OSP Podczerwone. Nikt nie spodziewał się jego przebiegu. Nic nie wskazywało na to, że Józef Leja zrezygnuje z funkcji naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Podczerwonem. Podczas wyborów wybrano nowy zarząd. Funkcję naczelnika objął jego syn Krzysztof kontynuując w ten sposób rodzinną tradycję, która nieprzerwanie trwa od 88 lat.

Druh Józef Leja naczelnikiem OSP Podczerwone został w 1976 r. kontynuując rodzinne tradycje. Jego dziadek i ojciec sprawowali tę funkcję od 1928 r. Józef Leja rozwijał jednostkę OSP Podczerwone najlepiej, jak tylko potrafił wprowadzając ją m.in. do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. To dzięki jego staraniom powstała nowa remiza w centrum miejscowości. Na stanie znajdują się obecnie nowe samochody i sprzęt ratowniczo – gaśniczy, a strażacy stale doszkalają swoje umiejętności. Druh Józef Leja od lat pełni też funkcję Gminnego Komendanta Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gminie Czarny Dunajec, wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Nowym Targu i członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krakowie.

Wszyscy obecni zaśpiewali Józefowi Lei „100 lat”.

Majówka z Ochotniczą Strażą Pożarną w Podczerwonem,która odbyła się w niedzielę 1 maja 2016 r. była znakomitą okazją, by zaprezentować także mieszkańcom Podczerwonego i okolicznych miejscowości, a także turystom, którzy specjalnie przybyli do Podczerwonego na tę okazję, działalność jednostki.

Festyn rozpoczęła zbiórka krwi przeprowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Oddział Terenowy Zakopane oraz Tatrzańskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. W pierwszej tego typu akcji w Podczerwonem wzięły udział 23 osoby oddając prawie 11 litrów tego bezcennego płynu, ratującego ludzkie życia. Doktor Maria Lambrecht , kierownik zakopiańskiego oddziału krwiodawstwa także dołączyła się do podziękowań dla Józefa Lei, dziękując za lata owocnej współpracy. 

Podczas Majówki ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego w miejscowej szkole podstawowej pn. „Nasi strażacy w akcji”. 47 prac w 3 kategoriach ocenionych zostało 27 kwietnia. Komisja konkursowa – Anna Trebunia – Wyrostek – dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec (artysta, grafik), Iwona Florczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem (nauczyciel plastyki) i Ewa Vermessy – Gruber – dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem po wnikliwej analizie, podkreślając samodzielność wykonanej pracy – na miarę umiejętności dziecka w danej kategorii wiekowej, oryginalność podejścia do tematu, zastosowanie techniki oraz staranność pracy.

Wyniki Konkursu Plastycznego „Nasi strażacy w akcji”
Kategoria – klasy 0-I:
1. Patrycja Haberna – klasa „0” 
2. Wiktoria Krzysiak - „I”
3. Rafał Duraj - „I”
Wyróżnienie: Andrzej Turski „0”

Kategoria – klasy II-III:
1. Magdalena Ciężczak - „II”
2. Bartłomiej Jarończyk - „III”
3. Nicola Kramarz - „II”
Wyróżnienie: Aleksandra Jarończyk - „II”

Kategoria – klasy IV-VI:
1. Agnieszka Jarończyk – „VI”
2. Katarzyna Majda - „VI”
3. Jan Kania - „VI”
Wyróżnienie: Kacper Matuszek - „VI”

Nagrody wszystkim finalistom wręczyła Anna Trebunia -Wyrostek.

W bardzo ciekawy sposób przedstawiona została historia OSP Podczerwone. Wyświetlona została prezentacja zdjęć OSP retro, przedstawiająca kilka wydarzeń z bogatej historii jednostki w Podczerwonem. Była to znakomita okazja do wspomnień i zapoznania najmłodszych z wydarzeniami sprzed lat.

Ochotnicza Straż Pożarna w Podczerwonem założona została w 1904 r. po wielkim pożarze, który strawił połowę zabudowań na „Lejówce”. Od tego czasu strażacy ochotnicy czuwają nad bezpieczeństwem miejscowości. Uczestniczą też w akcjach pożarniczych i ratunkowych na terenie całej gminy Czarny Dunajec.

Od 1997 r. OSP Podczerwone należy do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego jako jedna z pięciu jednostek z terenu gminy Czarny Dunajec. W jej szeregach jest 49 strażaków, w tym 3 kobiety. Tytułem honorowego strażaka może pochwalić się 8 zasłużonych druhów.

W krótkim filmie przedstawiona została także postać świętego Floriana.

Naczelnik OSP Podczerwone druh Krzysztof Leja, który na co dzień jest zawodowym strażakiem i pełni funkcję Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Zakopanem w stopniu starszego kapitana omówił podstawy pierwszej pomocy. Zarówno dzieci, jak i dorośli mieli możliwość poćwiczyć reanimację na fantomie. 

Strażacy przedstawili także Młodzieżową Drużynę Pożarniczą powołaną w tym roku. MDP powstała w celu szerszego zainteresowania młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP. Jej członkami mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku 12 - 18 lat. Opiekunem grupy jest Stanisław Podczerwiński, a instruktorami – Danuta Skorupa (teoria) i Tomasz Jędrzejowski (praktyka).

Wiele radości dzieciom z Podczerwonego, a także Koniówki i Chochołowa sprawił specjalnie przygotowany na tę okazję tor przeszkód. Dzieci podzielone na 4 kategorie wzięły udział w zawodach o Puchar Naczelnika OSP Podczerwone. Uczestniczyły w nim także najmłodsze dzieci, dla których sam udział był wielką nagrodą.

W czasie, gdy komisja zawodów wypisywała dyplomy, uczestnicy festynu mogli poznać sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Każde dziecko mogło wsiąść do kabiny samochodów oraz przymierzyć mundur bojowy i hełm strażacki.

Oficjalną część „Majówki z OSP Podczerwone” zakończyło ogłoszenie wyników Pucharu Naczelnika OSP Podczerwone i wręczenie nagród.


Wyniki Zawodów o Puchar Naczelnika OSP:

Roczniki 2008 i młodsi:
1. Ewelina Pod czerwińska
2. Nicola Kramarz
3. Patrycja Klag (Koniówka)

Roczniki 2006 – 2007:
1. Szymon Karcz
2. Łukasz Karcz
3. Piotr Tylka (Chochołów)

Roczniki 2003 – 2005:
1. Bartłomiej Majda
2. Damian Leja
3. Oskar Kramarz

Roczniki 2000 – 2002:
1. Sebastian Skorupa
2. Daniel Ciężczak
3. Andrzej Iwan


Na zakończenie tego niezwykłego wydarzenia na sali bankietowej remizy OSP odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Martyny”.

Organizatorami „Majówki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Podczerwonem” byli członkowie OSP Podczerwone, przy wsparciu Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

Organizację wydarzenia wsparli: Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu, Adam Mółka – fotograf, firma „Stan – Bud” Stanisław Jarończyk, Chochołowskie Termy, Dariusz Tokarski, Ciasta – Torty – Wypieki – Katarzyna Podczerwińska – Głowacz, Kwiaciarnia „Cyperus” Grażyna Jarończyk, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, rodzina Długa „Biekiesy”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Oddział Terenowy Zakopane, Tatrzańskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi, OSP Podczerwone, 

Patronat medialny nad Majówką objęły Gazeta Góral Info, Telewizja Podhale, Radio Alex, serwis Co-gdzie-kiedy.info.

Organizatorzy serdecznie dziękują osobom zaangażowanym za pomoc w przeprowadzeni „majówki”, wszystkim za obecność i honorowym dawcom krw.i.

www.podczerwone.pl