Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

„Siumni” z Chochołowa w stolicy polskiego flisactwa

2016-07-07 do 2016-07-21 // Oglądano: 1706 // Wstecz
„Siumni” z Chochołowa w stolicy polskiego flisactwaUlanów to niewielka miejscowość położona w widłach Tanwi i Sanu. 2-3 lipca br. ta miejscowość, w której na początku XVIII wieku powstał cech retmański obchodziła 400-lecie swojego istnienia.

W zorganizowanym z wielkim rozmachem festynie, wziął udział zespół „Siumni” reprezentując Gminę Czarny Dunajec. 

- Przedstawiliśmy tam program pt. „Zielone Świątki” ukazujący zwyczaje i obrzędy związane z tym świętem na Podhalu. Autorką scenariusza jest pani Teresa Pilch-Wójciak – mówią przedstawiciele zespołu „Siumni” z Chochołowa.

Występ znalazł uznanie licznie zgromadzonej na festynie publiczności. Górale mogli na żywo oglądać flis, poznać flisackie tradycje, tej miejscowości i o 23,00 podziwiać niezwykły pokaz sztucznych ogni na wodzie.

W niedzielę 3 lipca, góralskie nuty i śpiew wypełniły mury pięknej świątyni w Rudniku nad Sanem, gdzie dzięki gościnności ks. dziekana Waldemara Fariona zespół mógł wziąć udział w niedzielnej Eucharystii. 

- Po południu występem na leśnej scenie w Jeżowem zakończyliśmy nasze dwudniowe „tournée” po przepięknej ziemi niżańskiej. Dziękujemy Pani Annie Korasiewicz i Komendzie Szczepu „Puszcza” za zorganizowanie nam pobytu w Rudniku n/Sanem, a Panu Wójtowi Józefowi Babiczowi za wsparcie materialne naszego wyjazdu – mówią przedstawiciele zespołu „Siumni” z Chochołowa.