Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Paraolimpiada w Rio. Renata Kałuża 4 w jeździe indywidualnej na czas

2016-09-14 do 2016-09-28 // Oglądano: 2435 // Wstecz
Paraolimpiada w Rio. Renata Kałuża 4 w jeździe indywidualnej na czasPochodząca z Czarnego Dunajca Renata Kałuża podczas środowego wyścigu kolarskiego – indywidualnej jeździe na czas (H3) na Paraolimpiadzie w Rio zajęła bardzo wysokie 4 miejsce. Do medalu zabrakło jej 13,48 sekundy.

Paraolimpiada w Rio rozpoczęła się 7 września i potrwa do 18. Przed naszą kolarką jeszcze jeden wyścig – w czwartek 15 września o godz. 17.20 (czasu polskiego). Będzie to wyścig ze startu wspólnego na 45 km.

35 – letnia Renata Kałuża specjalizuje się w jeździe na handbike'ach, czyli rowerach z napędem ręcznym. Od lat odnosi sukcesy w tej dyscyplinie paraolimpijskiej. Jest zwyciężczynią maratonów, konkursów Pucharów Świata oraz Mistrzynią Świata z USA (2014) i Wicemistrzynią Świata w Kanadzie (2013). Jest zawodniczką ZKS Stal Rzeszów.

Renata Kałuża w 2007 roku uległa wypadkowi podczas wspinaczki górskiej w Tatrach, w wyniku którego została sparaliżowana. Starała się szybko pozbierać. Zajęło jej to rok. W 2008 kupiła pierwszy rower - ciężki, turystyczny. Sportem na poważnie zainteresowałam się rok później, a do kadry narodowej trafiła w 2010 roku. Wtedy też zaczęły się poważne starty międzynarodowe.

Kolarka pochodzi z Czarnego Dunajca. Tu się wychowała, uczęszczała do Szkoły Podstawowej, tu trenowała. W latach 2008 - 2013 pracowała w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec.

Jak wielokrotnie powtarzała, jej największym celem jest Paraolimpiada w Rio 2016. Jak widać, marzenie to spełniło się.

Gratulujemy!