Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

XXIX Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich

2016-10-12 do 2016-10-26 // Oglądano: 1628 // Wstecz
XXIX Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich„Dominówka” - siedziba oddziału Związku Podhalan w Ratułowie, po raz kolejny gościła młodych toniecników i śpiywoków z całego Podhala, którzy wzięli udział XXIX edycji popularnej Przeziyracki.

Wzięły w niej udział 54 pary taneczne, 11 grup tańca zbójnickiego, 35 grup śpiewaczych i 32 solistów z 33 zespołów regionalnych. Uczestnicy oceniani byli przez komisję w składzie Katarzyna Chowaniec-Trebunia – przewodnicząca, Jan Stachoń i Stanisław Bukowski – członkowie.

Celem Przeziiyracki jest stworzenie możliwości zaprezentowania umiejętności tanecznych i śpiewaczych młodych tancerzy i śpiewaków zrzeszonych w zespołach regionalnych, jak również nie zrzeszonych. Ponadto Przeziyracka spełnia dla uczestników formę konsultacji, porównania stylów tanecznych i śpiewaczych. Głównym zadaniem imprezy jest popularyzacja wśród dzieci tradycyjnego tańca i śpiewu góralskiego, oraz zachowanie tradycyjnych form poszczególnych tańców,  nut i pieśni podhalańskich, przy równoczesnym ukazywaniu ich różnorodności na obszarze całego Podhala.

Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Nowotarskiego oraz przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

- Dziękujemy uczestnikom, rodzicom, kierownikom zespołów za wkład pracy w przygotowanie i naukę młodych pokoleń w podtrzymywaniu tradycji i kultury góralskiej, oddziałowi Związku Podhalan w Ratułowie i Radzie Sołeckiej Ratułowa za udostępnienie siedziby Związku do przeprowadzenia konkursu – mówią członkowie jury.

Taniec Zbójnicki:
Kategoria I:
1. „Tatry” z Ratułowa
2. „Krzesany” z Cichego
Wyróżnienie: „Piekielnicanie” z Piekielnika

Kategoria II:
1. „Zawaternik” z Leśnicy Gronia
2. „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
3. „Bystrzanie” z Nowego Bystrego i „Piekielnicanie” z Piekielnika
Wyróżnienie: „Zeleźnica” z Pieniążkowic i „Jaferniocek” z Ostrowska

Śpiew Solowy:
Kategoria I:
1. Kinga Chlebek - „Zawaternik” z Leśnicy Gronia
2. Martyna Dziedzic - „Bachledówka” z Czerwiennego
3. Maksymilian Twaróg - „Jaferniocek” z Ostrowska
Wyróżnienie: Anna Gąsienica Giewont - „Zawaternik” z Leśnicy Gronia i Aleksandra Bobak – „Mali Witowianie” z Witowa

Kategoria II:
1. Maria Krzeptowska – „Polany” z Kościeliska
2. Kamila Jarząbek – „Borzanie” z Boru
3. Karol Murzydło - „Krzesany” z Cichego
Wyróżnienie:Katarzyna Głód – „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej i Julia Gaberek z Harklowej

Kategoria III:
1. Katarzyna Stasik – „Regle” z Poronina
2. Katarzyna Miętus – „Miętusianie” z Miętustwa
3. Magdalena Kowalczyk - „Krzesany” z Cichego

Śpiew Grupowy:

 

Kategoria I:
1. zespół „Tatry” z Ratułowa
2. zespół „Mały Zbójnicek” z Zębu
3. zespół „Serdocki” z Podszkla
Wyróżnienie: Zespół „Mali Miętusianie” z Cichego Miętustwa

Kategoria II:
1. zespół „Krzesany” z Cichego
2. zespół „Tatry” z Ratułowa
3. zespół „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
Wyróżnienie: duet śpiewaczy „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
Wyróżnienie z nagrodą: duet śpiewaczy „Turnie” ze Starego Bystrego

Kategoria III:
1. zespół „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
2. zespół „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
3. zespół „Mali Miętusianie” z Cichego Miętustwa
Wyróżnienie: duet śpiewaczy z Piekielnika (Karolina Kotlarz i Kamila Szczerba),  zespół „Skrzypnianki” ze Skrzypnego

Taniec Solowy:

Kategoria I:
1. Antoni Zwijacz i Patrycja Brzuchacz – „Tatry” z Ratułowa
2. Mariusz Słodyczka i Marzena Ogórek – „Mali Bystrzanie” z Nowego Bystrego
3. Adrian Mrugała i Maria Skóbel – „Krzesany” z Cichego, Jan Krzeptowski i Katarzyna Krzeptowska – „Polany” z Kościeliska
Wyróżnienie: Jakub Karpiel i Wiktoria Stoch – „Mały Zbójnicek” z Zębu

 

Kategoria II:
1. Paweł Głód i Beata Mrowca – „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
2. Jakub Nowak i Rita Tylka – „Tatry” z Ratułowa
3. Kacper Śmiałek i Emilia Lasak – „Mali Holni” z Sierockiego
Wyróżnienie: Andrzej Skorusa i Małgorzata Piszczór – „Bystrzanie” z Nowego Bystrego, Mieszko Winiarski i Karolina Bzdyk Bator – „Siumni” z Chochołowa

Kategoria III:
1. Hubert Zając i Roksana Łuszczek - „Krzesany” z Cichego
2. Szymon Wyrostek i Aleksandra Skubisz - „Miętusianie” z Miętustwa
3. Daniel Szczepaniak i Katarzyna Bzdyk – „Polany” z Kościeliska
Wyróżnienie: Andrzej Harbut i Weronika Wróbel - „Zawaternik” z Leśnicy Gronia, Jan Liszka i Gabriela Garczek – „Witowianie” z Witowa
Specjalne Wyróżnienie w śpiewie solowym dla najmłodszej śpiywocki Gabrysi Walas.
Specjalne Wyróżnienie dlanolepsyj toniecnicy otrzymują: Maria Skóbel – „Krzesany” z Cichego, Emilia Górka – „Zeleźnica” z Pieniążkowic, Katarzyna Krzeptowska – „Polany” z Kościeliska, Patrycja Brzuchacz – „Tatry” z Ratułowa