Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

ROZPOCZĘTO PRACE KONSERWATORSKIE PRZY ZABYTKOWYCH KAPLICZKACH W GMINIE CZARNY DUNAJEC

2017-08-21 do 2017-09-09 // Oglądano: 1272 // Wstecz
ROZPOCZĘTO PRACE KONSERWATORSKIE PRZY ZABYTKOWYCH KAPLICZKACH W GMINIE CZARNY DUNAJECW 2017 potrwają prace konserwatorsko-renowacyjne przy Murowanej Kapliczce Domkowej wraz z zdrewnianym ołtarzem neobarokowym i kopią obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znajdującej się przy drodze głównej prowadzącej z Pieniążkowic do Odrowąża, figurze przedstawiającej Pietę w Piekielniku i kamiennej kapliczce przedstawiającej Matkę Bożą Immaculata w Ratułowie.

Prace przy obiekcie w Pieniążkowicach to już II etap robót konserwatorskich przy zabytkowej kapliczce. I etap przeprowadzono w roku 2016. Polegał on głównie na wykonaniu prac budowlanych mających na celu usunięcie przyczyn dalszej degradacji obiektu oraz wykonanie stabilnego podbicia w formie opaski żelbetonowej dookoła obiektu, a także wylewki wewnątrz kapliczki. Drugi etap prac został rozpoczęty 5 lipca i potrwa do połowy października. Obejmuje m.in. prace remontowo-naprawcze elewacji i wewnętrzne a także konserwację drewnianego, polichromowanego ołtarza.

 

W Piekielniku działania konserwatorskie podjęto przy zabytkowej figurze Piety z płaskorzeźbą Jana Nepomucena na cokole. Kompleksowa konserwacja obiektu polegać będzie między innymi na usunięciu fug przez nacięcie i wykuciu oraz odbiciu poszczególnych elementów kapliczki, demontażu poszczególnych elementów kapliczki, wykonaniu stabilnego fundamentu, impregnacji wzmacniającej kamień, zabezpieczeniu antykorozyjnym metalowego krzyża Madonny i rekonstrukcji blaszanego zadaszenia.

 

 

Na odnowienie Kapliczki w Ratułowie, Gmina otrzymała pomoc finansową z budżetu województwa małopolskiego w wysokości 5000,00 zł. Zabytkowa, kamienna kapliczka przedstawia Matkę Boską Niepokalaną, stojąca na cokole z płaskorzeźbionym przedstawieniem Jezusa była w bardzo złym stanie zachowania. Nie posiada trwałego fundamentu, a warstwy przemalowania wykazują słabą przyczepność do podłoża, łuszczą się, pękają i osypują. Planuje się całościową konserwacją obiektu, obejmującą zarówno fundament, plintę, cokół jak i figurę z baldachimem.

 

Wszystkie prace konserwatorskie prowadzi Firma Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz z siedzibą w Nowym Targu.

Zdjęcia wykonał Jan Chodorowicz