Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Dzień Brata Witalisa w Podczerwonem

2017-11-27 do 2017-12-11 // Oglądano: 2213 // Wstecz
Dzień Brata Witalisa w PodczerwonemPodczerwone, miejscowość w Gminie Czarny Dunajec słynie m.in. z Brata Witalisa – Wojciecha Lei, który był pierwszym pomocnikiem św. Brata Alberta Chmielowskiego.

 

Brat Witalis żył w latach 1870 – 1901. W wieku 18 lat, jako jeden z pierwszych dołączył do świętego Brata Alberta, by wraz z nim pomagać biednym i bezdomnym.

W 100. rocznicę śmierci św. Brata Alberta należy też przypomnieć postać, pochodzącego z Podczerwonego, Brata Witalisa – pierwszego Albertyna.

W związku z tym niedziela 26 listopada 2017 r. była w Podczerwonem „Dniem Brata Witalisa”.

W kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Bolesnej odbyła się okolicznościowa msza święta. Nabożeństwo w intencji śp. Brata Witalisa, wszystkich zmarłych braci albertynów i siostry albertynki i wszystkich zmarłych, którzy pełnili posługę Chrystusowi, obecnemu w najbiedniejszych odprawił ks. proboszcz Jan Kubiś. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej w Podczerwonem, gdzie otwarta została wystawa poświęcona św. Bratu Albertowi przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu z okazji 100. rocznicy św. Brata Alberta.

Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny „Ten jest dobry, kto chce być dobry”, „Biedaczyna z Podczerwonego”, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z gminy Czarny Dunajec. Miał on na celu popularyzację postaci i misję Brata Witalisa i św. Brata Alberta. Komisja w składzie Ryszard Klamerus – przewodniczący, Julian Klamerus i Piotr Klamerus ocenili ok. 80 prac. Jak podkreślali, wybór był bardzo trudny. Nagrody i dyplomy wręczyli obecni na spotkaniu Poseł Anna Paluch, Senator Jan Hamerski, Sekretarz Gminy Czarny Dunajec Michał Jarończyk, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec Anna Trebunia – Wyrostek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem Ewa Vermessy – Gruber i Sołtys Podczerwonego Andrzej Styrczula.

Podczas spotkania głos zabrał Julian Klamerus, który odczytał okolicznościową laudację na temat Brata Witalisa. W ciekawy sposób, mimo braku informacji, przedstawił życie Wojciecha Lei.

 

 

Nadmienił też, że jedyną podhalańską wioską, którą odwiedził św. Brat Albert, była rodzinna miejscowość Brata Witalisa, Podczerwone.

Na temat prezentowanej wystawy mówiła jej kurator Anna Gostkiewicz.

Podczas uroczystości w Szkole Podstawowej w Podczerwonem oprócz wspomnianych osób obecni byli bracia albertyni z Zakopanego, prowadzący Pustelnię Świętego Brata Alberta na Kalatówkach, którą zakładał i budował na polecenie św. Brata Alberta, Brat Witalis.Podczas uroczystości w Szkole Podstawowej w Podczerwonem oprócz wspomnianych osób obecni byli bracia albertyni z Krakowa z bratem Pawłem Flisem na czele.

Obecni byli także mieszkańcy Podczerwonego, Koniówki i okolicznych miejscowości, przedstawiciele oddziału Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka z pocztem sztandarowym, grono pedagogiczne i uczniowie szkół z terenu gminy Czarny Dunajec. Wśród zgromadzonych byli także potomkowie rodzeństwa Brata Witalisa.

 

Spotkanie uświetniła muzyka góralska. Dziewczynki z zespołu regionalnego „Śleboda: zaśpiewały napisaną przez Ryszarda Klamerusa specjalnie na tę okazję pieśń. Zaprezentowany został także wiersz lokalnego poety Tadeusza Kani. Wygłosiła go jego córka Katarzyna.

 

Życiorys Brata Witalisa – publikacja wydana w 1991 r. z okazji jego 90 – tej rocznicy śmierci:

Wojciech Leja urodził się w Podczerwonem (parafia Czarny Dunajec) 13.XI.1870 r. jako dziesiąte z kolei dziecko Andrzeja Lei i Anny z Bielańskich. Z małżeństwa tego przyszło na świat 13-ro dzieci, z których troje zmarło w wieku niemowlęcym.

Mając 18 lat, udał się do Krakowa, prawdopodobnie w poszukiwaniu zarobku, gdyż trudno było utrzymać z pracy na roli tak liczną rodzinę. Niewykluczone też, że pobożny młodzieniec zamierzał obrać stan duchowny.

W Krakowie niemając gdzie przenocować, trafił do Ogrzewalni, którą opiekował się już Brat Albert. Tutaj młody góral zobaczył ogrom nędzy i ogrom pracy, jakie na swoje barki wziął szary mnich w zgrzebnym habicie. Świętemu Bratu Albertowi spodobał się młody, inteligentny góral o jasnych niewinnych oczach a i jego zauroczyło dobre spojrzenie św. Brata Alberta. Wojciech stanął razem z Nim do pracy wśród wśród bezdomnych nędzarzy. Ubrał taki sam szary habit i przybrał imię zakonne: Brat Witalis. Pod wpływem św. Brata Alberta doszedł do wysokiej doskonałości na drodze cnoty, Zamodlony, skupiony, miał tak miłe i zarazem dostojne ułożenie zewnętrzne, iż wzbudzał powszechny szacunek, tak, że uważano go za człowieka ze szlacheckiego rodu, z wyższym wykształceniem i wychowaniem. Wśród arystokracji krakowskiej tak imponował swoją ogładą towarzyską, rozmową i zachowaniem się pełnym swobody i wytworności, że pytano się św. Brata Alberta, gdzie taki skarb znalazł.

Brat Witalis służył z poświęceniem ubogim w Ogrzewalni, a potem w Przytuliskach. Dla utrzymania bezdomnych tkał sukno i wyrabiał koce. W 1983 r. był przełożonym i mistrzem nowicjuszy w Monastyrku. Gdy zapadł na gruźlicę płuc, pojechał w 1895 r. do Zakopanego, gdzie zapoznał się z hr. Zamoyskim, który później ofiarował św. Bratu Albertowi grunt pod budowę pustelni na Kalatówkach.

Stosunek św. Brata Alberta do Brata Witalisa można by porównać do stosunku, jaki łączył Chrystusa ze św. Janem Ewangelistą. Brat Albert bardzo cenił i kochał Brata Witalisa. Brał go ze sobą do towarzystwa, gdy szedł do obcych ludzi, bo wiedział, że nie powstydzi się swego towarzysza, który wszystkich ujmował skromnością, taktownym obejściem zakonną postawą.

Gdy w zdrowiu Brata Witalisa nastąpiło pogorszenie, św. Brat Albert umieścił go w szpitalu u sióstr Sercanek w Zakopanem i tam go często odwiedzał. A Brat Witalis z przedziwną pogodą długo oczekiwał na swą ostatnią godzinę. Jego duchowny opiekun nie chciał go opuszczać w tej tak ważnej chwili, bo pisał do S. Bernardyny: „Brat Witalis dogorywa, proszę się za niego modlić. Jeżeli przed świętami Bożego Narodzenia nie umrze, to i ja zapewne stąd nie pojadę, bo trudno tak konającego biedaka odjeżdżać”. A jednak Brat Witalis na Boże Narodzenie już był w wieczności, gdyż zmarł 21 grudnia 1901 r. przeżywszy 31 lat, w Zgromadzeniu 12.

Spoczął na Starym Cmentarzu, tzw. Pęksowym Brzyzku, który obecnie jest Cmentarzem Zasłużonych. Grób jego z czasem uległ zapomnieniu. Został jednak zrekonstruowany przez Braci Albertynów w 1978 r. Obłożono go kamieniami, posadzono kwiaty i postawiono krzyż wykonany w Szkole Rzemiósł Artystycznych, oraz umieszczono drewnianą tabliczkę z bardzo lakonicznym napisem: „Brat Albertyn, Witalis Leja, zm. 1901 r.”.

Pozostała po nim pamięć świątobliwego Brata, pierwszego Albertyna, którego warto prosić o wstawiennictwo.


„Dzień Brata Witalisa” zorganizowany został dzięki inicjatywie radnych powiatowych Tomasza Turskiego i Ryszarda Klamerusa oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Podczerwonem przy współpracy Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec i w partnerstwie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Rady Sołeckiej w Podczerwonem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz i Zgromadzenie Albertynów.

Wyniki konkursu plastycznego:

Kategoria VII – II i III gimnazjum:
1. Gabriela Iśtok – Szkoła Podstawowa w Piekielniku<
2. Weronika Basisty – Szkoła Podstawowa w Piekielniku
3. Rafał Jarończyk - Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
Wyróżnienia:
- Mateusz Skorupa – Szkoła Podstawowa w Czarnym Dunajcu
- Beata Kusper – Szkoła Podstawowa w Piekielniku
- Emilia Mrugała – Szkoła Podstawowa nr 2 w Cichem
- Jan Kania – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem

Kategoria IV – VI:
1. Piotr Czech – Szkoła Podstawowa w Chochołowie
2. Ewelina Podczerwińska – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
3. Weronika Komperda - Szkoła Podstawowa w Załucznem
Wyróżnienia:
- Michał Wacławiak – Szkoła Podstawowa w Podszklu
- Natalia Smorek – Szkoła Podstawowa w Piekielniku
- Magdalena Ciężczak – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem

Kategoria 0 – III:
1. Aleksander Ficek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Cichem
2. Marcin Turski – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
3. Julia Matuszek – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
Wyróżnienia:
- Oliwia Bafia – Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Kacper Bukowski – Sas - Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Gabriela Bazińska – Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Magdalena Zborowska - Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Nikola Kęsek – Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Klaudia Kęsek – Szkoła Podstawowa w Chochołowie

 

Fot. Piotr Duraj