Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

IV Orszak Trzech Króli w Chochołowie

2018-01-08 do 2018-01-22 // Oglądano: 1135 // Wstecz
IV Orszak Trzech Króli w ChochołowieJuż po raz 4. przez Chochołów, podobnie jak w wielu miejscowościach w całej Polsce, przeszedł barwny korowód – Orszak Trzech Króli. Uczestnicy pochodu przemaszerowali spod kościoła pw. św. Jacka do miejscowej szkoły podstawowej, gdzie przedstawione zostały okolicznościowe jasełka bożonarodzeniowe.

Orszak zorganizowany został tradycyjnie w święto trzech mędrców ze wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przynieśli dary nowonarodzonemu Jezusowi – mirrę, kadzidło i złoto.

Wydarzenie poprzedziła msza święta w miejscowym kościele, podczas której wspólnie modlili się parafianie z Chochołowa, Dzianisza i Koniówki, a także goście z okolicznych miejscowości z Polski i Słowacji.

Orszak Trzech Króli, który co roku 6 stycznia, przechodzi ulicami wielu miejscowości w Polsce, a także na świecie, zaprasza do wspólnego wyrażania radości z Narodzenia Pańskiego poprzez kolędowanie. Orszak Trzech Króli zachęca do radosnego śpiewania kolęd "pełnym głosem”, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składa się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek. Zwyczaje te sprzyjają świętowaniu wyjątkowego, bożonarodzeniowego czasu między 25 grudnia, a 6 stycznia, nazywanego po staropolsku "godami”. Zwieńczeniem tego okresu jest Święto Objawienia Pańskiego, potocznie określane jako Święto Trzech Króli.

Góralskie jasełka przedstawiły dzieci i młodzież z oddziału Związku Podhalan w Chochołowie, uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Wszyscy obecni mogli wysłuchać kolęd wykonanych przez dziecięcy zespół regionalny ze słowackiej Suchej Hory, która graniczy z Chochołowem.

IV Orszak Trzech Króli w Chochołowie zorganizowany został przez parafię św. Jacka, miejscowy oddział Związku Podhalan i Szkołę Podstawową im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie.

 

Fot. Paweł Łukasik