Program ochrony cietrzewia Niziny i Borów Orawsko Nowotarskich
2003-05-04 do 2003-05-04 // Oglądano: 2196 // Wstecz Cietrzew jest gatunkiem stosunkowo mało znanymw społeczeństwie, a wraz z postępującym spadkiem liczebności malejąszansę na jego poznanie w naturze. Nie ma też możliwości obejrzeniatego pięknego ptaka w ogrodach zoologicznych, natomiast za sprawąswoistego rytuału wiosennych toków, wizerunek cietrzewia można znaleźćw wielu albumach poświęconych polskiej przyrodzie, w których jestsymbolem środowisk bagiennych, rozległych torfowisk i wrzosowisk.Przygotowane programy ochrony cietrzewia nie będą mogły być w pełnizrealizowane bez zaakceptowania ich przez społeczności lokalne.Edukacja więc powinna być niezbędną częścią ochrony cietrzewia. DlategoZarząd Koła Łowieckiego "Szarak" w Nowym Targu zwraca się z apelem doPanów Wójtów i Sołtysów wsi okalających dolinę torfowisk, aby nazebraniach wiejskich i gminnych poruszyć ten problem, dotyczący min.niszczenia i wycinania starej brzozy, która w okresie jesienno-zimowymjest cenną bazą żerową dla cietrzewia; wycinki tej brzozy dokonująmieszkańcy Czarnego Dunajca i okolicznych wiosek, zabierają oni cienkiegałęzie, pozostawiając pień, co wszystko powoduje coroczne niszczenietego gatunku drzewa, którego jest coraz mniej, a to wszystko razemstanie się przyczyną przemieszczenia się cietrzewi w inne tereny, wposzukiwaniu żeru, a nawet gorzej wyginięcia tego ptaka bezpowrotnie.
Drugiproblem ginięcia cietrzewia na Borach Dunajeckich, to wypas owiec.Wojewódzki Konserwator Przyrody posiada, znaczne sumy pieniężneprzeznaczone na ochronę cietrzewia i przy dobrym porozumieniu zapłacikilkakrotnie więcej za nieużytki, które dzierżawione są przez PanówBaców od gminy.
W maju, kiedy odbywają się wiosenne toki tychwspaniałych ptaków, na te tereny wkraczają Bacowie wraz z setkami owieci kilkunastoma psami pasterskimi, przerywając tokowiska cietrzewi i ichrozmnażanie się.
Cietrzew jest ptakiem bardzo dzikim i płochliwym,toteż od czasu pojawienia się owiec na tych terenach jego liczebnośćzmalała kilkakrotnie. Od roku 1990 cietrzew jest pod ścisłą ochroną iznajduje się w " Czerwonej Księdze Ginących Gatunków".
Mamynadzieję, że nowy Pan Wójt Gminy Czarny Dunajec przyłączy się doratowania cietrzewia i ginących brzóz na Borach Dunajeckich iWróblowiańskich. Na dowód przysyłamy jedno zdjęcie zniszczonej brzozy,a jest ich bardzo dużo.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij