Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego

2018-09-05 do 2018-09-30 // Oglądano: 1272 // Wstecz
150 zadań – z tylu projektów obywatelskich Małopolanie wybiorą jeden, na który oddadzą swój głos w III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Głosowanie rusza już 10 września i potrwa do 5 października. W tym roku na realizację zwycięskich inicjatyw Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył aż 8 mln zł. Znamy wyniki weryfikacji formalnej projektów w trzeciej odsłonie Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Ze 195 zdań, które łącznie zgłosili mieszkańcy regionu aż 150 zostanie dopuszczonych do głosowania.

Już trzeci raz Małopolanie udowadniają, że nie brakuje mi pomysłów i kreatywności. Różnorodność projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski jest wyjątkowo duża. Przeważają projekty miękkie, nie brakuje jednak także tych infrastrukturalnych – takich jak budowa chodników czy bezpiecznych przejść dla pieszych. Pojawiły się również inicjatywy zupełnie nowe, których do tej pory nie było - wspomnieć tu można choćby o pilotażu małopolskiego programu in vitro czy budowy inteligentnych garaży rowerowych – mówi członek zarządu województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec.

W tym roku każdy Małopolanin, który ukończył 16 rok życia będzie mógł oddać tylko jeden głos na wybrane przez siebie zadanie małe (czyli o zasięgu całego powiatu) lub duże (o zasięgu subregionu). Ważna uwaga – głosować można tylko na zadanie z subregionu,  w którym się mieszka. Mieszkańcy mogą wybierać spośród projektów o charakterze prospołecznym (74), edukacyjnym (33), kulturalnym (33) sportowym (26) i turystycznym (13). Znacznie mniej inicjatyw dotyczy ekologii (7) i innych dziedzin (4).

Już wiadomo, że największy wybór będą mieć mieszkańcy Sądecczyzny (pow. limanowski, nowosądecki, gorlicki im. N. Sącz) – gdzie w sumie zakwalifikowały się aż 33 projekty. Na drugim miejscu jest subregion tarnowski (pow. bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski m. Tarnów) z pulą 26 zadań. Z samego Krakowa weryfikację formalną pozytywnie przeszło 25 inicjatyw obywatelskich, a z Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego 24 (pow. krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki). Mieszkańcy Podhala (pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, wadowicki) mogą oddać głos na jeden z23 projektów. 19 zdań będą mieli natomiast do wyboru mieszkańcy powiatów chrzanowskiego, olkuskiego i oświęcimskiego.

Tak, jak we wcześniejszych edycjach – głosować będzie można przez internet (na stronie www.bo.malopolska.pl), na kartach do głosowania (urny będą dostępne w23 lokalizacjach na terenie całej Małopolski m. in. krakowskich oddziałach urzędu marszałkowskiego oraz w jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświecimiu czy Nowym Targu ), a także za pośrednictwem poczty (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”).

Wyniki głosowania poznamy najpóźniej 30 listopada 2017 r, a zwycięskie zadania będą zrealizowane najpóźniej do końca 2020 r.

POBIERZ:

Żródło: https://bo.malopolska.pl/