Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk uroczyście otwarte

2018-10-06 do 2018-10-28 // Oglądano: 2289 // Wstecz
Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk uroczyście otwarteDawny ośrodek zdrowia w Chochołowie przeistoczył się w nowoczesne Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk. Obiekt powołano do istnienia w ramach międzynarodowego projektu realizowanego przez Gminę Czarny Dunajec (partner wiodący) i Oravské Múzeum P. O. Hviezdoslava w Dolnym Kubinie. Zadanie pn. „Torfowiska wysokie-europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza” znalazło się w programie Interreg V-A Polska- Słowacja 2014-2020.

Wartość całej inwestycji wyniosła ponad 1,1 mln zł. Proces przebudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku rozpoczął się w sierpniu 2017 roku. Wykonawcą inwestycji jest firma P.B.U PRANICA Adam Pranica z Klikuszowej.

Uroczystego otwarcia budynku dokonano 5 października 2018 r. Symboliczną wstęgę przecięli Józef Babicz - Wójt Gminy Czarny Dunajec, Rafał Baliński - dyrektor Departamentu Terytorialnego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Eva Samčikova – kierownik wydziału marketingu w Muzeum Orawskim, Agnieszka Pyzowska – dyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, Michał Stawarski – dyrektor biura Związku Euroregion „Tatry” w towarzystwie Kazimierza Marduły – sołtysa Chochołowa i wielu zaproszonych gości.

Podczas uroczystości obecni byli m.in. Anna Maj z oddziału Europejskiej Współpracy Terytorialnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Karolina Rzepecka – specjalista ds. finansowych ze Wspólnego Sekretariatu Technicznego, Magdalena Zmarzlákowá – burmistrz miasta Trstena, Dušan Karásek – doktor nauk przyrodniczych, dyrektor administracji Parku Krajobrazowego Górna Orawa, Włodzimierz Cichocki – ekspert w dziedzinie torfowisk, przyrodnik i ornitolog, Roman Latoń – Nadleśniczy Lasów Państwowych w Nowym Targu, Bogusław Sroka – Prezes Zarządu LOT Chochołowski, Miloš Šustek – starosta miejscowości Sucha Hora, Joanna Filas – dyrektor biura PLGD, Stanisław Tyrała – prezes Zarządu Term Chochołowskich, Monika Piorun, Magdalena Lindstrom, Mariusz Orzechowski – autorzy ekspozycji, Marcin Warchałowski z Muzeum Tatrzańskiego, Stanisław Gonciarczyk – przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec, radni gminni i pracownicy Urzędu Gminy Czarny Dunajec. Wśród gości obecna była także Stanisława Pilch – była skarbnik Gminy Czarny Dunajec.

- To projekt niezwykły. Tak się zdarzyło, że zyskaliśmy potężnego partnera w dziedzinie turystyki i muzealnictwa, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego – Muzeum Orawskie, które służyło nam wsparciem i bogatym doświadczeniem. Dzięki temu zrobiliśmy kolejny krok na drodze do eksponowania, pokazywania naszych torfowisk – mówił podczas otwarcia w imieniu wójta gminy Czarny Dunajec Michał Jarończyk, sekretarz gminy.

–Mam nadzieję, że nam się to udało, że powstało coś ciekawego, ładnego, chociaż na niewielkiej powierzchni, ale jednak bardzo fajnie pokazującego czym są torfowiska, dlaczego warto je zachować, odwiedzać, cieszyć się nimi. Przy tej okazji bardzo dziękuję właśnie Muzeum Orawskiemu na czele z panią dyrektor dr Márią Jagnešáková, która dzisiaj nie mogła być z nami, ale w licznych naradach uczestniczyła i mogliśmy podpatrywać oraz wykorzystywać bogate doświadczenie Muzeum Orawskiego. Nieoceniona była też pomoc ludzi z Euroregionu Tatry, Europejskiego Ugrupowania Współpracy Transgranicznej. Dziękujemy pani Agnieszce Pyzowskiej z Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, panu Michałowi Stawarskiemu, dyrektorowi biura Związku Euroregion Tatry. Bardzo, bardzo duże podziękowania za to, że pomagali nam na każdym etapie realizacji tego projektu. Dziękuję panu Rafałowi Balińskiemu, który reprezentuje tutaj stronę rządową – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju i wspólnemu sekretariatowi technicznemu – mówił Michał Jarończyk.

Jak podkreślił sekretarz gminy Czarny Dunajec projekt został bardzo wysoko oceniony i doceniony. Warto zaznaczyć, że Projekt „Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza” znalazł się wśród finalistów konkursu RegioStars Awards 2018.

Wyrazy wdzięczności Michał Jarończyk skierował do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania ekspozycji, pracowników firmy New Amsterdam, projektantów, przyrodników oraz pracowników Urzędu Gminy Czarny Dunajec.

–Dziękuję panu Bogusławowi Sroce za udostępnienie wagonika, który jest drugim elementem naszego projektu. Zobaczą Państwo, jak wygląda odrestaurowany wagonik kolejki wąskotorowej, który, jak mamy nadzieję, będzie jeździł po torfowiskach i pokazywał z bliska te tereny. Wiemy już, że Lokalna Organizacja Turystyczna realizuje równoległy projekt, w którym modernizowana jest lokomotywka, kolejny wagonik, także krok po kroku, udostępniamy i pokazujemy nasze torfowiska szerszej publiczności – mówił do uczestników uroczystego otwarcia obiektu Michał Jarończyk.

Wśród zaproszonych gość obecny był Rafał Baliński, dyrektor Departamentu Terytorialnego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który wręczył wójtowi gminy Czarny Dunajec Józefowi Babiczowi certyfikat i pamiątkowy dyplom.

– Projekt został dostrzeżony w Brukseli i we wtorek odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród dla najlepszych, najciekawszych projektów o europejskiej wartości dodanej, projektów współpracy transgranicznej – mówił Rafał Baliński, wyrażając swoje zadowolenie, że będzie mógł w niej uczestniczyć. – Państwa projekt znalazł się w gronie 21 finalistów. Gratuluję, nam bardzo zależało – jako ministerstwu i instytucji, która odpowiada za realizację całego projektu – aby znalazły się tam polskie akcenty i bardzo cieszę się, że znalazł się tam właśnie projekt pogranicza polsko-słowackiego – podkreślił.

W obiekcie powstała ekspozycja wykorzystująca nowoczesne interaktywne formy komunikowania się z użytkownikami. Za jej pośrednictwem odwiedzający zgłębią wiedzę na temat chronionych gatunków fauny i flory oraz różnych aspektów związanych z procesem powstawania torfowisk. Wykonawcą ekspozycji jest firma New Amsterdam sp. z o.o. z Krakowa.

Otwarciu Muzeum towarzyszyła piękna pogoda. Dzięki temu udało się zorganizować wycieczkę krajobrazową. Goście podzieleni zostali na 3 grupy. Zwiedzali Chochołów i tereny potorfowiskowe za Zakładem Produkcji Torfu. Mogli także zobaczyć odrestaurowany wagonik na terenie zakładu. Dotrzeć do niego mogli na 2 sposoby – rowerami „Szlakiem wokół Tatr” lub pojazdem elektrycznym „Eko – Taxi”, nową atrakcją na terenie Gminy Czarny Dunajec.