Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Akcja MASZ GŁOS

2019-09-11 do 2019-09-25 // Oglądano: 718 // Wstecz
Masz Głos w swoim regionie
W całym kraju rusza kolejna edycja akcji Masz Głos, która zmienia Polskę lokalnie i buduje dialog pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. Jeśli chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin, akcja Masz Głos jest dla Ciebie. Organizatorzy – Fundacja Batorego i partnerzy – już od września zapraszają do rejestracji na stronie www.maszglos.pl. Udział jest bezpłatny, a może wiele zmienić w Twojej miejscowości. W akcji Masz Glos udział biorą organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, młodzieżowe rady gmin i rady seniorów, sołectwa, rady osiedli, lokalne gazety i portale informacyjne oraz grupy nieformalne, a także instytucje publiczne (np. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury).




Dla swoich warto
Akcja Masz Głos to przedsięwzięcie, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby wszystkim wokół żyło się wygodniej, przyjemniej i ciekawiej. Przekonali się o tym mieszkańcy i mieszkanki już jednej trzeciej gmin w Polsce, z których chętni zgłosili się do akcji – w tym Kraków z województwa małopolskiego. Aż 60% Polek i Polaków deklaruje, że ma poczucie wypływu na wspólne sprawy na poziomie lokalnym (CBOS, 2018). To dużo więcej niż na poziomie krajowym (43% według CBOS, 2018). Widać to również na przykładzie regionu, gdzie tylko w ostatniej edycji uczestnicy akcji Masz Głos m.in. badali małoletnich Ukraińców i prowadzili szkolenia wspierające wychowawców burs szkolnych (Kraków), cykl warsztatów dla młodzieży, podczas których młodzi przygotowali własną diagnozę miejsca w którym żyją (Gładyszów), przygotowali projekt uchwały wspólnie z mieszkańcami (Zakopane). Za najskuteczniejsze działania co roku wręczana jest na Zamku Królewskim w Warszawie nagroda „Super Samorząd”. Otrzymują ją i uczestnicy akcji, i władze, które podjęły współpracę z mieszkańcami i mieszkankami – obydwie strony doceniamy za dialog i otwartość. W ubiegłym roku z województwa małopolskiego byli to Fundacja Lepsze Niepołomice i władze Niepołomic za rozpoczęcie walki ze smogiem.

Masz Głos na wyciągnięcie ręki
Uczestników akcji Masz Głos wspierają koordynatorzy regionalni, którzy podpowiadają, jak zrealizować pomysł na zmianę lub jak rozwiązać lokalny problem. Są ekspertami w dziedzinie współpracy mieszkańców z samorządem i działają w każdym województwie, więc są bliżej uczestników akcji, mogą być na spotkaniu danej społeczności lub na posiedzeniu rady gminy czy miasta. W województwie małopolskim wsparcia w ramach akcji Masz Głos udziela Stowarzyszenie Homo Faber która zajmuje się prawami człowieka, pracuje z grupami wykluczonymi, wspiera integrację społeczną.

Kojarzymy się dobrze
Fundacja im. Stefana Batorego ul. Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa, maszglos@batory.org.pl
Rezultaty współpracy regionalnej między uczestnikami akcji a organizatorami akcji Masz Głos to nie tylko efekty ich pracy, z których korzystają społeczności lokalne, ale także w zwiększenie kompetencji uczestniczek i uczestników. Podkreślają też, że odkąd działają w akcji Masz Głos, częściej przekonują i mobilizują pozostałych mieszkańców do swoich projektów, są bardziej widoczni w środowisku jako grupa czy organizacja i łatwiej nawiązują dialog z samorządem oraz mediami lokalnymi. Wśród skutków zaangażowania w akcję wymieniają także załatwienie sprawy istotnej dla swojej społeczności, owocną wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami organizacjami z innych regionów w Polsce a uczestniczącymi w Masz Głos.

Niepołomicki Alarm Smogowy
„Mamy satysfakcję, że dzięki naszym działaniom na ulicach Niepołomic coraz częściej można spotkać osoby starsze w maseczkach antysmogowych. A linia podziału politycznego, tak bardzo obecna w różnych sferach naszego życia, w przypadku walki ze smogiem nie obowiązuje” – mówi Paweł Pawłowski z Fundacji Lepsze Niepołomice, która na początku 2019 roku powołała Niepołomicki Alarm Smogowy — grupę mieszkańców, której celem jest nagłaśnianie problemu jakości powietrza. Temat podchwyciły lokalne media — pojawiło się sporo artykułów, w tym specjalny dodatek w lokalnej prasie. Efektem jest petycja do władz, którą podpisało 10 000 ludzi!

Zacznij od szkolenia
Nikt tak dobrze nie zna potrzeb swojej miejscowości jak mieszkanki i mieszkańcy. Jeśli więc zmieniać i poprawiać - to oddolnie. Akcja Masz Głos jest dla wszystkich. Można zgłosić się już teraz przez stronę www.maszglos.pl albo przyjść na szkolenie wojewódzkie, poświęcone pierwszym krokom w aktywności lokalnej, a dla bardziej zaawansowanych o Samorząd to My. Szkolenie jest bezpłatne, otwarte i nie zobowiązuje do zapisania się do akcji. Odbędzie się 13 września, o godzinie 10:00, Fundacja Zustricz Karmelicka 34/100, Kraków,. Aby wziąć udział w szkoleniu, trzeba zgłosić się przez formularz rejestracyjny: https://www.maszglos.pl/szkolenie/szkolenie-w-krakowie/
Decyduje kolejność zgłoszeń!
Więcej informacji o szkoleniach i o akcji Masz Głos na www.maszglos.pl

Głos, działający regionalnie w całej Polsce. We wrześniu trwa nabór do akcji na stronie www.maszglos.pl Prowadzone są także bezpłatne szkolenia wojewódzkie dla zainteresowanych aktywnością lokalną. Rejestracja na szkolenia na stronie akcji i na Facebooku Masz Głos.




Kontakt:
Anna Dąbrowska
Koordynatorka akcji Masz Głos
Stowarzyszenie Homo Faber
795 573 803, ad@hf.org.pl