Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Zachwycamy się jesienną przyrodą

2019-10-22 do 2019-11-06 // Oglądano: 788 // Wstecz
Zachwycamy się jesienną przyrodą"Góry dają człowiekowi, przez zdobywanie wzniesień nieoczekiwany kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia oczyszczenia, niezależności" - mówił Jan Paweł II.

Uczniowie szkoły „Na Skałce” w Starem Bystrem wraz z opiekunami i panem przewodnikiem Mirkiem wyruszyli na Turbacz. Start naszej wycieczki rozpoczął się na Długiej Polanie w Nowym Targu. Początek wyprawy to dość trudny, stromy i kamienisty odcinek zwany "Golgodką", ale wszyscy daliśmy radę.

 

Pogoda przepiękna, widoki również, wpływały pozytywnie na nasze samopoczucie. Po czterogodzinnej wędrówce dotarliśmy do schroniska na Turbaczu położonego na wysokości 1283 m n.p.m. na skraju Polany Wolnica, wchodzącej w skład Hali Długiej, poniżej szczytu Turbacza w Gorcach, gdzie zatrzymaliśmy się na odpoczynek, posiłek i rozkoszowaliśmy się pięknem jesiennej przyrody i wspaniałymi widokami. Siły zregenerowane, więc pora wracać.

 

Zejście, dla niektórych było nie lada wyzwaniem, bo obolałe nogi, niewygodne buty dawały o sobie znać. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Polanie Rusnakowej. Stoi tu okazała, drewniana kaplica Matki Bożej Królowej Gorców. Została wybudowana w 1979 r. w dziewięćsetlecie męczeńskiej śmierci św. Stanisława Biskupa, a poświęcona Papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji jego pielgrzymki na Podhale w czerwcu tegoż roku. Cała Kaplica Papieska przypomina kształtem krzyż Virtuti Militari. Obok stoi drewniana dzwonnica i symboliczny grób katyński (trzy wystające z ziemi betonowe dłonie). W Kaplicy Papieskiej odbywają się liczne uroczystości religijne i patriotyczne. Zmęczeni, uśmiechnięci, cali i zdrowi dotarliśmy do autokaru. Już dziś nie możemy się doczekać następnej wycieczki w góry.

 

***

Nawet jedno Zdrowaś Maryjo, potrafi poruszyć całe piekło” niegdyś powiedział święty Jan Maria Vianney. Uczniowie szkoły "Na Skałce" w Starem Bystrem w dniu 18 października zgromadzili się na wspólnej modlitwie różańcowej, aby włączyć się w XIV edycję międzynarodowej kampanii "Milion dzieci, modli się na Różańcu". Nie w każdym miejscu na Ziemi człowiek może zaznać jedności i pokoju. Jesteśmy zobligowani, aby wspomóc skromną modlitwą tych, którzy żyją w permanentnym niepokoju. Maryjo, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinie śmierci naszej. Amen.