Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Rzućmy wyzwanie kwarantannie!

2020-04-16 do 2020-04-30 // Oglądano: 720 // Wstecz
Rzućmy wyzwanie kwarantannie!Zamknięcie ludzi w domach stało się szczególnym wyzwaniem dla osób uzależnionych. Utrudnione korzystanie ze wsparcia, samotność, niepokój i lęk powodują – jak mówi wiele osób – „ciśnienie, które trudno wytrzymać”.

Jeśli osoby uzależnione, zamknięte w domu zaczynają pić lub zażywać narkotyki, razem z nimi uwięzieni w domu zostają członkowie ich rodzin. Jak to się na nich odbija?

Pracując lata w zawodzie terapeuty uzależnień, wysłuchaliśmy mnóstwa historii o ludzkim cierpieniu. Cierpienie to działo się najczęściej właśnie w domu, a źródłem tego cierpienia byli rodzice lub partnerzy.

System wsparcia dla osób uzależnionych w czasie epidemii załamuje się, podobnie jak system wsparcia ofiar przemocy.

Dlatego ruszamy z akcją #nakwarantannieniepiję

O co chodzi w tej akcji?

O to, żeby nie pić, ani nie ćpać. Żeby się nie zapić ani nie zabić. Żeby nie niszczyć swojego domu i swoich bliskich. Żeby pokazać, że czas, kiedy jestem w domu z rodziną, to czas, kiedy rodzina jest ze mną. Jaki dla nich jestem? Co im daję, kiedy jestem pijany? A jeśli mieszkam sam, to co sobie robię, pijąc? Co sobie robię, przepijając ten wyjątkowy czas, kiedy tak wiele się zmienia?

Alkohol wzmaga agresję i przemoc.

Nie bądź obojętny. Jeśli słyszysz, widzisz, podejrzewasz przemoc domową w swoim otoczeniu, reaguj.

Włącz się do akcji – Na kwarantannie nie piję.

Udostępniaj  link #nakwarantannieniepiję 

Opatruj swoje zdjęcia i posty #nakwarantannnieniepije

Czekamy też na wasze pomysły. Wszelka kreatywność mile widziana, o ile pomoże utrzymać abstynencję osobom uzależnionym, zatrzymać przemoc, wspomóc rodziny (szkolenia@radzimowice.pl)

Jak sobie radzę podczas kwarantanny. Co mi pomaga? Zobacz świadectwa.

 

 

Przemoc w rodzinie w Polsce – w 2019 roku samych interwencji w ramach Niebieskiej Karty było ponad 88 tysięcy, przy czym 12 tysięcy ofiar to dzieci. Ponad 40 tysięcy sprawców znajdowało się pod wpływem alkoholu (http://www.statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/przemoc-w-rodzinie/50863,Przemoc-w-rodzinie.html)

Raport WHO szacuje, że w 2016 roku ponad 3 miliony ludzi zmarły w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu, oznacza to, że co 10 sekund umiera ktoś w związku z nadużywaniem alkoholu.
(źródło: https://www.who.int/substance_abuse/publications/global_alcohol_report/en/)

We Francji "władze departamentu Aisne w północno-wschodniej części kraju wydały zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią COVID-19 i nakazem pozostawania w domu. Jak wyjaśnił prefekt Ziad Khoury, chodzi m.in. o zapobieganie przemocy w rodzinie, która może być konsekwencją nadmiernego spożycia alkoholu.” (źródło: tvn24.pl)

57% mężczyzn i 27% kobiet zaangażowanych w przemoc domową oraz 13% osób dopuszczających się nadużyć wobec dzieci znajdowało się pod wpływem alkoholu.
(Roizen, J. Epidemiological issues in alcohol-related violence. In: Galanter, M., ed. Recent Developments in Alcoholism. Vol. 13. New York: Plenum Press, 1997. pp. 7-40.)


Źródło: https://radzimowice.pl/nakwarantannieniepije/