Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

"Człowiek bez barier" 2007

2007-11-08 do 2007-11-08 // Oglądano: 3244 // Wstecz
Już po raz piąty przyznano tytuł „Człowieka bez barier" - nagrodę w konkursie magazynu„Integracja" wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. W jubileuszowej edycji konkursu wyróżniona została nasza rodaczka z Piekielnika Anna Krupa. Tegorocznym zwycięzcą konkursu została Ewa Lidia Nowicka-Rusek, profesor antropologii społecznej, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Po raz pierwszy przyznano także wyróżnienie specjalne, które otrzymała Jane Cordell - pierwsza sekretarz Ambasady Brytyjskiej w Warszawie. Z okazji piątego jubileuszu konkursu wydano również okolicznościowy album „Człowiek bez barier. Sylwetki laureatów konkursu 2003-2007" ze wstępem Małżonki Prezydenta RP Marii Kaczyńskiej, patrona honorowego konkursu, oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, patrona merytorycznego konkursu. 

Tytuł „Człowiek bez barier" jest przyznawany osobie pełnoletniej, która mimo niepełnosprawności: odnosi sukcesy w biznesie, jest uznanym artystą, wybitnym sportowcem, liderem społeczności lokalnej, cenionym specjalistą lub znakomitym organizatorem. Celem konkursu jest nagradzanie osób, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych. 

Wyróżnienia w konkursie „Człowiek bez barier" 2007 otrzymali: 
Nagroda główna

Prof. Ewa Lidia Nowicka-Rusek jest profesorem dr. hab. antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Socjologii i Antropologii) oraz kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej. Wykłada również w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 1994 r. jest członkinią Komitetu Nauk Etnologicznych. Pomimo iż nie widzi, nie przeszkadza jej to w pracy naukowej. Od lat prowadzi seminaria dotyczące problematyki kontaktów międzykulturowych i międzyetnicznych oraz akulturacji. Organizuje też badania terenowe, których jest aktywną uczestniczką - m.in. wśród Indian i rdzennych narodów syberyjskich. Wyróżnienie specjalne


Jane Cordell - pierwsza sekretarz Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie. Jest osobą niesłyszącą, a w komunikowaniu z innymi pomagają jej anglojęzyczni lipspeakerzy. Swobodnie rozmawia także w języku polskim. W ambasadzie zajmuje się m.in. polityką zagraniczną, sprawami bezpieczeństwa, prawami człowieka i sprawami wewnętrznymi naszego kraju. 

Wyróżnienia 
Waldemar Cichoń
 - niewidomy rzeźbiarz pracujący w drewnie, kamieniu, ceramice i brązie. Autor zarówno kameralnych plakiet i statuetek, rzeźb gabinetowych, wystawienniczych, jak i projektów monumentalnych oraz instalacji i rzeźb w śniegu. Jego prace zdobyły wiele wyróżnień na całym świecie, m.in. w 1986 r. w Rovaniemi, Calgary (1988), Luela (1992), znajdują się w zbiorach prywatnych, muzealnych i państwowych. 

Bogdan Dąsal - od 2001 r. pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych. Od wielu lat walczy o prawa osób niepełnosprawnych, zjednując ludzi uśmiechem i optymizmem. Założyciel i działacz krakowskich i warszawskich organizacji działających w środowisku osób niepełnosprawnych, aktywny sportowiec, wielokrotny uczestnik „Cracovia Maraton". Ukończył Akademię Ekonomiczną i Akademię Pedagogiczną w Krakowie. Porusza się na wózku inwalidzkim. 
Anna Krupa

Od września 2006 roku pracuje jako nauczycielka języka angielskiego w Katolickiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi SPSK im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwiennem. Uczy klasy liczące po kilkanaścioro uczniów. Ma wsparcie nauczyciela wspomagającego. W prowadzeniu lekcji pomaga jej też mama jednej z uczennic (wolontariuszka - Pani Maria Stoch z Pieniążkowic). Pracę w szkole Pani Ania traktuje jako wyróżnienie i dowód zaufania. Studiuje na Polish Open University w Krakowie. Obecnie Anna Krupa jest szczęśliwą mamą dwumiesięcznej córeczki Emilki.

Mieszkańcy i Wójt Gminy Czarny Dunajec serdecznie gratulują tak prestiżowego wyróżnienia oraz ślicznej córeczki.Radosław Pytlewski - artysta wykorzystujący różnorodne techniki malarskie. Inspiracją dla jego twórczości są prace Picassa i Matiesa. Autor 300 prac, które można oglądać w salach wystawowych Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie, gdzie mieszka. Choruje na encefalopatię wrodzoną. 

Więcej o samym konkursie jak i o sylwetkach laureatów na stroniewww.niepelnosprawni.plŹródło: informacje prasowe