Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Podsumowanie Hołdymasu

2011-09-09 do 2011-09-23 // Oglądano: 4582 // Wstecz
Protokol z konkursu wiencow dozynkowych Protokol - konkurs zaprzegow - holdymas 2011 Protokol z Konkursow dla doroslych Protokol z Konkursu potraw regionalnych
Podsumowanie HołdymasuW niedzielę, 21 sierpnia, odbyły się w Czarnym Dunajcu główne obchody XXI Gminnych Dożynek - Hołdymasu 2011. Głównym organizatorem imprezy był jak zwykle Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu a konkretnie Centrum Kultury i Promocji. W przygotowania włączyły się także lokalne instytucje i organizacje oraz sponsorzy. Z perspektywy kilkunastu dni można powiedzieć, że gminne dożynki udały się znakomicie. Dopisała pogoda, program był atrakcyjny, gospodarze ciepło przyjmowali gości chętnych do wspólnego świętowania. Ale pora na podsumowanie okolicznościowej zabawy. Poniżej zamieszczamy więc wyniki konkursów, które jak zwykle cieszyły się wielką popularnością wśród startujących i kibiców oraz podziękowania dla sponsorów.


Konkurs wieńców dożynkowych - do konkursu zgłoszono dwanaście prac, bardzo zróżnicowanych zarówno pod względem pomysłowości projektantów jak i wykonania. Wszystkie wieńce były jak zwykle niepowtarzalne – była para górali na konnym wozie, portret Jana Pawła II, świat, łódź, symbole regionalne i religijne. Komisja w składzie: Danuta Michniewicz, Ryszard Kołodziejczyk i Wojciech Zawiła jako przewodniczący brała pod uwagę całośc prezentacji: oryginalność wieńca, technikę jego wykonania, symbolikę oraz układ pocztów wieńcowych, w tym stroje regionalne. Po wnikliwej ocenienie komisja  postanowiła przyznać pierwsze miejsca wieńcom z  Piekielnika, Ratułowa, Wróblówki, Pieniążkowic, Czerwiennego, Starego Bystrego i Czarnego Dunajca. Drugie miejsca przyznano wieńcom z Choichołowa, Załucznego, Cichego Miętustwa, Odrowąża, Działu, Koniówki i Podszkla. Wszystkie wieńce otrzymały nagrody pieniężne.  

Konkurs potraw regionalnych – zgłoszono 14 stołów przygotowanych przez reprezentacje sołectw i oddziałów Związków Podhalan z terenu gminy. Komisja w składzie: Andrzej Gut-Mostowy jako przewodniczący oraz Lilianna Krzeptowska-Bochac i Henryk Krzeptowski-Bochac jako członkowie postanowiła nagrodzić stoły następująco: pierwsze miejsce – Ratułów - nagroda pieniężna ufundowana przez posła na Sejm RP Andrzeja Guta-Mostowego, drugie: Piekielnik, Stare Bystre, Dział, Miętustwo, Odrowąż, Podczerwone, Czarny Dunajec, Podszkle, Wróblówka, Ciche, Czerwienne, Załuczne, Pieniążkowice - nagrody pieniężne ufundowane w imieniu gminy przez dyrektora CKIP w Czarnym Dunajcu Stanisława Bukowskiego.

Konkursy dla dorosłych – konkurs ciesielsko-lasowy czyli cięcie drewna piłą ręczną na czas wygrał Tomasz Miętus z Ratułowa wyprzedzając Bartłomieja Skupnia i Tadeusza Głodowskiego. Główną nagrodę w tym konkursie ufundował Sklep Techniczny w Czarnym Dunajcu - Bobek Maria. W konkursie gazdowskim czyli obieraniu ziemniaków na czas najlepiej poszło Joannie Habas z Działu. Wyprzedziła Bogumiłę Marcińską, Katarzynę Gewont, Janinę Dzielską i Joannę Miętus. Nagrodę główną ufundował Zakład Krawiecki – Ewa Szczurek w Czarnym Dunajcu. Zwycięzcy i pokonani tradycyjnie otrzymali nagrody rzeczowe.

Przegląd zaprzęgów konnych - W przeglądzie zaprzęgów paradnych i gospodarskich wzięło udział siedemnaście zaprzęgów i pytacy z różnych miejscowości Podhala. Rywalizowali w kategoriach: bryczki, powozy, landa, lytrzoki, fasiągi. Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni. O nagrody zadbało CKIP w Czarnym Dunajcu.

Podziękowania

Organizatorzy tegorocznego Hołdymasu składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia gminnego święta. Szczególne podziękowanie kierują do sponsorów. Dzięki ich hojności możliwe było zrealizowanie wielu pomysłów na dobrą zabawę oraz zakup nagród i upominków w konkursach i turniejach. W imieniu uczestników gminnych dożynek dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

 

Sponsorzy finansowi Hołdymasu

1.     Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi, Andrzej Kiernia, Ratułów

2.     Lucyna i Władysław Czyż, Zakład FotoColor, Czarny Dunajec

3.     Firma Michno Fryźlewicz S.C. – Czarny Dunajec

4.     Drzewkarcz S.C. – Podczerwone 106A

5.     PHH Ubojnia - Stare Bystre, Stanisław i Anna Biela

6.     Kułach Jan - Czerwienne

7.     Zakład Stolarski, Kazimierz Dzioboń, Nowy Targ

8.     Instal Czech, A. Czech, Czarny Dunajec

9.     Bar „Polaczek” – Józef Polaczek – Czarny Dunajec

10. Firma Remontowo Budowlana EDBUD, E. Jędraszczak, Piekielnik

11. Firma Instalacja Budowlana Michalik, Czarny Dunajec

12. Gospodarstwo Rybackie Podhale, M. Kowalewski, Czarny Dunajec

13. Szycie serdaków i kożuchów „U Bulasa” – Mieczysław Bulas

14. FH Miętus – Marek i Maria Miętus - Czarny Dunajec

15. Restauracja „Kłabuk” – Rynek Czarny Dunajec

16. Instalatorstwo Elektryczne – Kazimierz Harbut, Czarny Dunajec

17. Księgarnia Oleńka -   Aleksandra Chlebek,  Czarny Dunajec

18. Przewóz Osób - Stopka Ryszard, Ratułów 355a

19. Stanisław Słodyczka – Firma Transportowa Anik, Czerwienne

20. Firma Budowlana – Mrugała Piotr – Zaskale

21. Miętus Helena – Stare Bystre

22. Zakład Krawiecki – Ewa Szczurek – Czarny Dunajec

23. Kantor Wymiany Walut „U Bobka” Rynek, Czarny Dunajec

24. FH Steskal, Czarny Dunajec, Rynek

25. Sołtys i Rada Sołecka w Czarnym Dunajcu

26. Firma PROFIL – Stanisław Tylka, Czarny Dunajec

27. Centrum Handlowe "Lenart" - Piekielnik

28. Piekarnia „Domino” – Czarny Dunajec

29. Sklep Techniczny w Czarnym Dunajcu - Bobek Maria

30. Usługi Projektowe – J. Krzeptowski, Kościelisko

31. Wiesław Guńka – Stare Bystre

32. Poseł na Sejm Andrzej Gut-Mostowy