Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Wsparcie na odbudowę dróg

2012-03-26 do 2012-04-15 // Oglądano: 3683 // Wstecz
Wsparcie na odbudowę drógJuż wkrótce rozpoczną się poważne roboty na drogach gminnych w kilku miejscowościach Gminy Czarny Dunajec. Stało się to możliwe dzięki uzyskaniu wysokiej dotacji – ponad 1 milion zł – ze środków europejskich tzw. Funduszu Solidarnościowego, przeznaczonego na odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku powodzi, ulewnych opadów oraz innych klęsk żywiołowych. Pozwoli to na sfinansowanie odbudowy czterech dróg.

Największą inwestycją będzie wykonanie nowej nawierzchni na odcinku
1 700 m (szerokość 4 metry) drogi „do Torfowni” prowadzącej do lasu „Cikówka”, Zakładu Produkcji Torfu oraz licznych pól na pograniczu miejscowości Czarny Dunajec i Podczerwone. Odbudowany zostanie też prawie kilometrowy odcinek drogi „Borcok” w Odrowążu. Ostatnią miejscowością, która skorzysta ze środków Funduszu Solidarnościowego będzie Ratułów, gdzie przygotowano do inwestycji dwie drogi: „do Konopków” o długości 580 m (szerokość 3 m) oraz „do Górków”
o długości 210 m (szerokość 3,5 m). Ponieważ Fundusz Solidarnościowy finansuje 100 % inwestycji, Gmina nie będzie musiała przeznaczać na wymienione zadania żadnych środków własnych – wyjaśnia Michał Jarończyk, sekretarz gminy i autor tej informacji – W takich okolicznościach będziemy mogli zająć się także innymi drogami – dodaje. Ogłoszony został więc przetarg również na roboty na drogach polnych. Łącznie przewidziano wykonanie nawierzchni asfaltowych na 1500 metrach bieżących dróg, służących jako dojazd do działek rolniczych, w miejscowościach: Chochołów, Czerwienne, Koniówka, Piekielnik, Podczerwone i Wróblówka. Ponadto wykonane zostaną nawierzchnie żwirowe o łącznej długości trzech kilometrów w miejscowościach Ciche, Czarny Dunajec, Ratułów, Stare Bystre, Dział, Odrowąż, Pieniążkowice, Podszkle i Załuczne. W przypadku tych dróg Urząd Gminy złożył wniosek o dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Ostateczna decyzja o przyznaniu środków spodziewana jest w lipcu.

 


Fot.: Największa inwestycja to remont drogi „Do Torfowni”.

Opracowanie tekstu: Wacław Sajdak