Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Granie i śpiewanie w Chochołowie

2012-07-31 do 2012-08-14 // Oglądano: 2757 // Wstecz
Granie i śpiewanie w ChochołowieW niedzielę, 8 lipca, na plenerowej scenie ustawionej w Chochołowie odbyło się XI Śpiywanie i Granie Pod Chochołowską Strzechą. Organizatorami niekonkursowego przeglądu są: Centrum Kultury i Promocji wraz z Urzędem Gminy w Czarnym Dunajcu, Związek Podhalan, Rada Sołecka i jednostka OSP w Chochołowie.

Celem spotkania zespołów góralskich jest, jak czytamy w regulaminie, popularyzacja zwyczajów i obrzędów oraz tańca góralskiego związanych z regionem Podhala jak również stworzenie możliwości prezentacji dorobku artystycznego zespołów regionalnych. Jubileuszową imprezę otworzyli wspólnie skarbnik gminy Czarny Dunajec Stanisława Pilch, dyrektor CKiP Stanisław Bukowski, sołtys Chochołowa Kazimierz Marduła oraz prezes ZP w Chochołowie Józefa Stalmach. Miejsce regionalnej zabawy odwiedził także wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz. Było sporo gości i mieszkańców, bo pogoda początkowo jak zwykle dopisywała…

Festyn rozpoczął się zgodnie z planem. Na scenie prezentowały się kolejne zespoły regionalne z terenu gminy Czarny Dunajec. Każdy z występujących zespołów otrzymał pamiątkowe statuetki oraz dyplomy uczestnictwa. Niestety zabawę przerywały intensywne opady deszczu, ale do takich atrakcji chochołowiański przegląd zdążył już przyzwyczaić corocznych gości imprezy. Największą atrakcją dnia były występy gości z Ukrainy. Na scenie pojawił się dwukrotnie zespół „Polanie znad Dniepru” prezentując tańce polskie i ukraińskie oraz bawiąc zebranych pieśniami obu narodów. Zespół przebywał w Czarnym Dunajcu uczestnicząc w warsztatach regionalnych.

Opracowanie tekstu i zdjęcia: Wacław Sajdak