Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Nowa remiza w Cichem

2012-08-06 do 2012-08-26 // Oglądano: 4205 // Wstecz
Nowa remiza w CichemW niedzielę, 15 lipca, mieszkańcy Cichego Górnego przeżywali poświęcenie i oficjalne oddanie do użytku nowej remizy strażackiej. Inwestycja w większości została sfinansowana z budżetu gminy Czarny Dunajec, pomogła Polonia, Wspólnota Leśna i datki mieszkańców.

W uroczystości poza władzami strażackimi i samorządowymi uczestniczył poseł Edward Siarka.

Zgodnie z tradycją strażackie świętowanie rozpoczęła Msza św. W miejscowym kościele parafialnym. Na placu przed świątynią rozpoczęła się część oficjalna. Przywitano gości: posła Franciszka Siarkę, zastępcę komendanta powiatowego PSP w Nowym Targu mł. bryg. Stanisława Galicę, prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP Jana Kuczkowicza i władze lokalne z wójtem Józefem Babiczem na czele. Niedzielna uroczystość przyniosła zasłużonym strażakom medale i odznaczenia. Złotymi medalami Za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżniono druhów: Stanisława Kowalczyka, Jana Piczurę, Józefa Gewonta, Wojciecha Piczurę, Jana Obrochtę, Franciszka Piczurę, Władysława Jakubca, Jana Kukulaka, Jana Jakubca, Jana Tylkę, Mieczysława Piczurę i Andrzeja Jakubca. Srebrne medale odebrali: Stanisław Łowisz, Jan Zawadzki, Jan Tylka, Stanisław Styrczula, Stanisław Obrochta i Andrzej Piczura a brązowe Bartłomiej Gewont, Krzysztof Poprawski, Andrzej Maryniarczyk i Stanisław Piczura. Odznaki Wzorowego Strażaka otrzymało trzynastu druhów: Jan :Piczura, Bogdan Kowalczyk, Stanisław Styrczula, Paweł Styrczula, Radosław Obrochta, Tadeusz Ogórek, Piotr Styrczula, Paweł Jakubiec, Wojciech Piczura, Jan Obrochta, Jan Kukulak, Andrzej Obrochta i Bartłomiej Jarzabek. Zarząd OSP Ciche Górne II w uznaniu zasług dla rozwoju jednostki również uhonorował osiem osób. Wśród wyróżnionych był wójt Józef Babicz i przewodnicząca rady gminy Beata Palenik. Zgodnie z przyjętym zwyczajem wójt przekazał strażakom pamiątkowy obraz, był także prezent od rady gminy. Nie mogło zabraknąć wystąpień zaproszonych gości oraz na zakończenie części oficjalnej defilady pododdziałów i pocztów sztandarowych.

Jednostka OSP Ciche Górne II powstała w 1948 roku. Powodem jej założenia było głównie położenie wsi: jedyna droga była często nieprzejezdna, zarówno zimą jak i po większych opadach. W sytuacji zagrożenia nie można było liczyć na szybką i sprawna interwencję innych jednostek. Jednak przez lata była to jakby filia OSP Ciche Górne. W 1972 roku rozpoczęto więc starania o uzyskanie samodzielności organizacyjnej. Tak się stało i obecnie Ciche Górne ma dwie jednostki. Początkowo druhowie dysponowali tylko motopompą, potem lekkim wozem – żukiem, który mieścił się w dawnej remizie, tak zwanej Betlejemce. Kiedy jednak za sprawą decyzji ówczesnego ministra Marka Biernackiego do jednostki trafił ciężki wóz bojowy marki jelcz, trzeba było pomyśleć o nowym lokum. Prace rozpoczęły się w 2007 roku na placu zakupionym pod remizę przez Wspólnotę Leśną w Witowie, do której należy także Ciche. Środki pochodziły z budżetu gminy, od polonii i Wspólnoty Leśnej oraz ze składek mieszkańców. Sporo pracy społecznej włożyli sami strażacy i nie tylko oni. W ten sposób powstała tak zwana nowa Betlejemka czyli remiza OSP Ciche Górne II. A skąd taka nazwa? Jak wyjaśnił naczelnik Józef Gewont według tradycji remiza w Cichem była pierwszą na drodze wracających do domów juhasów. Zbierali się w niej pasterze owiec i stąd to biblijne skojarzenie. Miejscowi druhowie z radością witają wszystkich, pewnie znaleźliby także miejsce dla wracających z hal juhasów, gdyby tacy się jeszcze pojawili. Obecnie jednostka liczy 32 członków, prezesem jest Jan Tylka, naczelnikiem Józef Gewont, skarbnikiem Jan Kukulak a sekretarzem Stanisław Kowalczyk.

Kolejnym punktem niedzielnych obchodów było poświęcenie remizy dokonane przez ks. proboszcza Mieczysława Janosika. Było również przecięcie wstęgi przez zaproszonych gości czyli oficjalne otwarcie remizy. Wewnątrz budynku przygotowano miejsca przy stołach, a niedzielne świętowanie trwało jeszcze długo, bo  powód do zadowolenia i zabawy był wyjątkowy.

Opracowanie tekstu: Wacław Sajdak
Fotografia: Archiwum jednostki OSP