Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

„Serdocki" z Podszkla w Rumunii

2012-11-21 do 2012-12-15 // Oglądano: 2406 // Wstecz
„Serdocki" z Podszkla w RumuniiW dniach od 19 do 22 października zespół regionalny „Serdocki” z Podszkla uczestniczył w 220. rocznicy przybycia górników polskich do Kaczyki w Rumunii. Obchody rocznicowe stały się okazją do przypomnienia naszym rodakom kultury i zwyczajów polskich. Oprócz naszej grupy w rocznicy uczestniczył także zespół „Dolina Soły” z Oświęcimia.

Kaczyki - piękną miejscowość leżącą w sercu rumuńskiej Bukowiny założyli polscy osadnicy z Bochni i Wieliczki. Oba zespoły wzięły udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej, w której znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie zwiedzano replikę groty Matki Bożej z Lourdes oraz kopalnię soli. Potem nastąpiły występy różnych zespołów, w tym gości z Polski. W obchodach wzięły udział liczne delegacje m.in. pan Piotr Wysocki – przedstawiciel polskiej ambasady w Bukareszcie oraz Prezes Związku Polaków w Rumunii pan                  poseł Gerwazy Longher. Tańce i śpiewy trwały do późnych godzin wieczornych. W następnych dniach zwiedzano Dom Polski w Kaczykach oraz okoliczne miejscowości m.in. piękne prawosławne monastyry czyli klasztory. Zaliczono również kąpiel w solance. Wielkim przeżyciem było uczestniczenie w oprawie muzycznej odpustu ku czci bł. Jana Pawła II w PojanieMikuli. Widoczne wzruszenie oraz łzy spływające po twarzach bukowińskiej ludności zapadną na długo w naszej pamięci.

         Ze zdumieniem zauważyliśmy wielką miłość rumuńskiej polonii do Polski, w której jeszcze nigdy nie byli. Mieszkańcy Bukowiny do dziś posługują się piękną polszczyzną, a przy tym wszystkim są bardzo gościnni i serdeczni. Oba zespoły czuły się tam, jak u siebie w domu.

         Tych cudownych przeżyć nie byłoby, gdyby nie sponsorzy. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, który wsparł „Serdocki” szczodrą ręką.

Lucyna Hosaniak


 

Fot.293-3: Pamiątkowe zdjęcie całej grupy przed frontonem bazyliki. Fot. archiwum własne