Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Pomóż ptakom przetrwać nawrót zimy!

2013-03-22 do 2013-03-29 // Oglądano: 2227 // Wstecz
Z ciepłych stron świata przyleciało już sporo ptactwa. Niestety zima nie odpuszcza i skrupulatnie przysypuje wszystkie miejsca, gdzie nasi pierzaści przyjaciele mogą znaleźć pożywienie. Przedwiośnie to ciężki okres dla wszystkich ptaków. W tym okresie bowiem ptaki są zmęczone zimą, a ich zapasy tłuszczu pozostają znikome, a ptaki które przylatują do nas na okres letni nie posiadają żadnych zapasów. Jeśli chcemy aby ptaki do nas wracały i umilały nam swoim śpiewem okres wiosny i lata, zapewnijmy im pokarm w tym ciężkim czasie.

Dobierz pokarm do gatunku ptaka

Oczywiście głodny ptak zje wszystko: spleśniały chleb, zepsute ziemniaki. Łabędzie stoczą walkę o ogromne kromki, tracąc sporo piór. Ptak zrobi to nawet wtedy, kiedy skutkiem będzie rozstrój żołądka, choroba, a nawet śmierć. Jednak jeśli decydujemy się pomagać, warto robić to z głową, pamiętając, że każdy ptak odżywia się w inny sposób.
Są jednak uniwersalne zasady:

  • nie wolno dokarmiać ptaków solonym mięsem i słoniną
  • głównym sposobem na dokarmianie powinno być wykładanie w karmniku: tłuszczu zwierzęcego, nasion oleistych (słonecznika, ale też orzechów), nasiona zbóż, dziko rosnących owoców,
  • chleb (czerstwe pieczywo pokrojone w kawałki 1cm x 1 cm) powinien stanowić jedynie dodatek w karmnikach, a nie składnik podstawowy, ponieważ kwaśnienie w przewodzie pokarmowym i powoduje choroby.
  • do karmnika wykładaj pokarm systematycznie: najlepiej codziennie. Powinno być go w nadmiarze. Jeśli pozostają resztki, usuwaj je. Zadbaj o czystość karmnika, by zgromadzone odchody nie zanieczyszczały pokarmu i nie doprowadziły do chorób.

Gdzie ustawić karmnik

Ptaki w karmniku powinny czuć się bezpiecznie. Dlatego jeśli wystawiamy go w ogrodzie, należy zadbać, by stanął on koło drzew i krzewów, jednak w taki sposób, by utrudniony dostęp miały koty, które mogłyby zaczaić się na ptaki oraz zagrozić im podczas jedzenia.

Karmniki powinny być odsłonięte od wiatru. Ustawione w miejscu zacisznym, by ptaków niepotrzebnie nie straszyć. W sklepach jest tak wiele rodzajów karmników, że można bez trudu dobrać je do stylu ogrodu, czy dokonać wyboru, uwzględniającego nasz gust. Najważniejsze jednak, by karmniki miały dobry dostęp do dna (np. wysuwaną szufladę, która będzie można łatwo sprzątnąć). Konieczny jest też daszek, który uchroni pokarm przed zamoknięciem i zepsuciem.

Dobrym miejscem są balkony i tarasy, jednak nie oszklone, które mogłyby sprawić, że spłoszone ptaki ryzykowałyby rozbiciem się o szybę. Ważne, by ptaki miały swobodny dostęp do karmników oraz możliwość równie swobodnego odlecenia. Jeśli mamy taką możliwość, idealnie jeśli balkon będzie obrośnięty bluszczem albo winogronem, na który ptaki mogą usiąść i ewentualnie się schronić.

Ustawienie karmnika na parapecie nie jest złym pomysłem, jednak musimy liczyć się z tym, że na początku karmienia, ptaki mogą być wyjątkowo płochliwe i każdy ruch za oknem będzie powodował, że będą odlatywać. To utrudni ich obserwację, zwłaszcza z małymi dziećmi, które zazwyczaj z dużym entuzjazmem podglądają przyrodę.

Pokarm a gatunek ptaka

W sklepach z żywnością dla zwierząt możemy kupić gotową karmę do ptaków. Możemy jednak również ją przygotować samodzielnie,

  • dla sikorek: bogatki, modrej, ubogiej, wróbli, kawek, dzięciołów i gawronów najlepsze będą tłuszcze: słonina, smalec, margaryna, słoneczni, rzepak, konopie, len, mieszanka dla papug i kanarków, kasza jęczmienna, ryż, płatki owsiane, owies, kasza gryczana, mak, pszenica, żyto, żyto prosto, okruchy pieczywa i ciast.
  • dla szpaka, kosa, kowalika, zięby, czyżyka, gila: jabłka, orzechy, winogrona, jarzębina, pestki dyni, wiśnie, czarny bez, owoce z kompotu.


żródło: http://www.sosrodzice.pl/jak-dokarmiac-ptaki-zima/