Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Odnawialne źródła energii szansą poprawy jakości powietrza na Podhalu

2013-04-25 do 2013-05-30 // Oglądano: 4905 // Wstecz
Odnawialne źródła energii szansą poprawy jakości powietrza na PodhaluW związku z otrzymaniem dofinansowania i podpisaniem Umowy dotyczącej realizacji projektu pn.

„Odnawialne źródła energii szansą poprawy jakości powietrza na Podhalu"

w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, gmina Czarny Dunajec zamontuje na budynkach użyteczności publicznej oraz na budynkach osób prywatnych do których Gmina na podstawie spisanych umów posiada prawo własności na rzecz realizacji przedmiotowego zadania, 490 zestawów kolektorów słonecznych.

Na realizację powyższego celu otrzymane dofinansowanie wynosi 85 % kosztów kwalifikowanych.

Mieszkańcy Gminy chcąc przystosować własne kotłownie do podłączenia montowanych zestawów solarnych, z własnych środków finansowych pokryją koszty związane z częścią grupy solarnej montowanej wewnątrz budynku. W związku z powyższym w celu prawidłowej realizacji projektu priorytetem będzie montaż urządzeń wewnątrz budynków do których to zostaną podpięte panele słoneczne. W ten sposób zapewnione zostanie bezpieczne i sprawne funkcjonowanie całego zestawu. Gmina Czarny Dunajec podjęła się zorganizowania wszystkich prac niezbędnych do prawidłowej realizacji projektu, w związku z czym ogłoszony przetarg na realizację zadania własnego będzie obejmował również część wewnętrzną instalacji.

Inwestycja zostanie zrealizowana do grudnia 2012 r.

Dokonano wyszczególnienia pięciu grup zestawów solarnych charakteryzujących się odpowiednią mocą grzewczą oraz wielkością zasobnika wody tj;

ZESTAW I (do 4 osób, zasobnik dwuwężownicowy 200 l)

ZESTAW II (5 osób, zasobnik dwuwężownicowy 300 l)

ZESTAW III (6-7 osób, zasobnik dwuwężownicowy 400 l)

ZESTAW IV (8-9 osób, zasobnik dwuwężownicowy 500 l)

ZESTAW V ( 10 i więcej osób, zasobnik dwuwężownicowy nie mniejszy jak 800 l)

Inwestycja przyczyni się do wzrostu poziomu życia mieszkańców Gminy. Wykorzystując nowoczesną technologię przyjazną środowisku wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego dzięki ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery.

Położenie geograficzne Gminy w obszarze Polski o silnym nasłonecznieniu dodatkowo preferuje montaż kolektorów słonecznych. Wykorzystując te warunki oraz przyznane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, Gmina przystępuje do realizacji niniejszego projektu.pdfulotka
Dodano: 2013-04-25 13:34:06Pobrano: 1138 // 0.88 MB
pdfplakat
Dodano: 2013-04-25 13:34:24Pobrano: 1058 // 1.06 MB