Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Potyczki szkolne

2013-05-01 do 2013-05-16 // Oglądano: 3001 // Wstecz
Potyczki szkolneW poniedziałek, 29 kwietnia, w sali sportowej Zespołu Szkół w Czarnym Dunajcu spotkali się uczniowie pierwszych klas z gimnazjów z terenu gminy. Okazją były potyczki szkolne pod hasłem „Podhale - Moja Mała Ojczyzna" czyli turniej wiedzy regionalnej, zorganizowany po raz czternasty przez Gimnazjum w Czarnym Dunajcu.

Tematem przewodnim tegorocznych zmagań było hasło: „Poezja i proza Podhala”. Całość imprezy w imieniu organizatora przygotowały: Teresa Domin, Marta Kucharska Żądło, Halina Kowalik i Krystyna Kopeć. Oprawa muzyczna to zasługa Zofii Kierkowskiej, zaś oryginalna scenografia – kącik pisarski w góralskiej chałupie – to dzieło Marty Kucharskiej-Żądło.

Zgodnie z założeniami konkursu wspólna zabawa ma służyć głównie utrwalaniu i popularyzowaniu elementów regionalnego dziedzictwa kulturowego. Do rywalizacji stają zespoły liczące po czterech uczniów z pierwszych klas gimnazjów,  startujących w regionalnych strojach i rywalizujących w różnorakich konkurencjach. Zakres zadań obejmował między innymi ciekawą interpretację wybranych utworów, ilustrację do wiersza, wykonanie plakatu – zaproszenia na konkurs poezji czy dyktando polegające na zapisaniu wiersza w ortografii gwary. Efekty zmagań młodych zawodników oceniała komisja, w której zasiadali: wykładowca PWSZ w Nowym Targu Anna Mlekodaj, kierowniczka biblioteki gminnej w Białym Dunajcu Józefa Kolbrecka oraz dyrektor Centrum Kultury i Promocji Urzędu Gminy Stanisław Bukowski. W trakcie konkursu przygrywał młodzieżowy zespół góralski złożony z uczniów Gimnazjum w Czarnym Dunajcu. W potyczkach brało udział sześć zespołów z gimnazjów działających na terenie gminy. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Załucznem, drugie reprezentacja Gimnazjum im. Jana Pawła II w Cichem, trzecia była reprezentacja gospodarzy czyli Gimnazjum w Czarnym Dunajcu. Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Dominika Lenart, Kinga Bielańska, Iwona Magdziak i Dawid Bobak.

Jak co roku startujące zespoły były dobrze przygotowane i wykazały się dużą wiedzą o regionie. Organizatorzy Potyczek dziękują Centrum Kultury i Promocji Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu za ufundowanie nagród i przygotowanie poczęstunku dla uczniów i  ich opiekunów. Do zobaczenia za rok.

                                                                                                                

say