Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Złoty jubileusz kapłaństwa

2013-06-07 do 2013-06-16 // Oglądano: 3914 // Wstecz
Złoty jubileusz kapłaństwaW ostatnią niedzielę, 2 czerwca, miał miejsce w Załucznem odpust parafialny ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Lokalne święto nabrało jednak niezwykłego wymiaru – liturgię celebrował bowiem ks. prałat Jan Bielański, obchodzący właśnie w tym czasie złoty jubileusz kapłaństwa. Była więc wspólna modlitwa, kopia obrazu z ołtarza kościoła w prezencie, kwiaty i życzenia dla Jubilata a także okolicznościowe kazanie i podziękowania. Dopisali goście i mieszkańcy miejscowości a nawet kapryśna ostatnio pogoda.

Ks. Jan Bielański urodził się, przyjął chrzest św., pierwszą komunię św. i bierzmowanie w parafii św. Marii Magdaleny w Odrowążu. Formację w seminarium duchownym zakończyło przyjęcie święceń kapłańskich z rąk ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. Miało to miejsce 23 czerwca 1963 roku w Katedrze na Wawelu. Młody kapłan rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Anny w Stryszawie. Potem było Zakopane i parafie krakowskie: św. Floriana, św. Wojciecha, Arka Pana i wreszcie ta budowana od podstaw – św. Brata Alberta na Osiedlu Dywizjonu 303. Obecnie ks. Jan cieszy się od 2005 roku zasłużoną emeryturą. A jakim jest kapłanem Drogi Jubilat? W zaproszeniu na jubileusz zamieścił między innymi następujące słowa: Kapłaństwo jest trudne, ale piękne i radosne, ponieważ prowadzi ludzi do Boga i sprowadza Boga do ludzi. Trudno byłoby znaleźć lepszą syntezę i pełniejsze wskazanie istoty powołania, realizowanego w służbie bliźnim. Nie ma bowiem żadnego cienia na pięćdziesięcioletniej posłudze ks. Jana Bielańskiego. To właśnie o nim mieszkańcy Nowej Huty, a właściwie Osiedla Dywizjonu 303, na którym budował kościół św. Brata Alberta, mówili: To właściwy człowiek na właściwym miejscu, sam dawał przykład - jak się budowało kościół, to z taczkami jeździł. Często podkreślają także zaangażowanie na rzecz innych, dobroć i otwartość: To dobry człowiek; pomaga biednym, niepełnosprawnym dzieciom – jesteśmy z niego dumni. Wielu kapłanów chciałoby usłyszeć takie słowa pod swoim adresem, jakie padają w rozmowach o ks. Janie Bielańskim. Wielu pamięta Mu jeszcze jeden, jakże ważny epizod z naszej trudnej przeszłości – kategoryczną odmowę współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Treść opublikowanego oświadczenia kapłana: Ja niżej podpisany oświadczam, że w obecnym stanie wojennym, i zresztą zawsze, nie będę szkodził swojej umiłowanej Ojczyźnie sprawiła, że mówiono o Nim: Niezłomny ks. Jan Bielański. Powszechny szacunek otacza Jubilata zewsząd i stale. Dowodem może być na przykład tytuł  Nowohucianina Roku za rok 2007 czy przyznanie „Medalu św. Brata Alberta” przez Fundację noszącą imię świętego.

Ks. Prałatowi Janowi Bielańskiemu życzymy dużo zdrowia i siły oraz Bożej opieki i błogosławieństwa na każdy dzień. Jednocześnie informujemy, ze główne obchody Złotego Jubileuszu Kapłaństwa odbędą się w niedzielę, 16 czerwca, o godz. 11.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Brata Alberta w Krakowie Nowej Hucie na Osiedlu Dywizjonu 303, ul. Franciszka Hynka 63. 

Say