Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy o zwyczajach, języku własnego regionu, tworzenie więzi z tradycją i kulturą regionu dzięki zetknięciu z dorobkiem pokoleń, rozwijanie wiedzy o zwyczajach związanych z tradycjami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia na Podhalu (od św. Łucji do Matki Boskiej Gromnicznej), kształtowanie więzi emocjonalnych z miejscem swojego pochodzenia oraz postawy szacunku dla dziedzictwa kultury lokalnej i regionalnej, gromadzenie, interpretowanie, kultywowanie i popularyzowanie elementów regionalnego dziedzictwa kulturowego, stworzenie warunków do czynnego uczestnictwa w kulturze lokalnej.
Uczestnicy musieli wykazać się ze znajomości obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia na Podhalu dawniej i obecnie, dokładnego przebiegu podhalańskiej Wigilii, czynną i bierną znajomość słownictwa gwarowego w szczególności związanego z tematyką konkursu (ortografia gwary przyjęta przez Stanisława Hodorowicza). Każda z drużyn miała za zadanie przygotować do prezentacji jedną kolędę góralską, życzenia podłaźnika i tradycyjną ozdobę choinkową.
Wyniki:
1. Czarny Dunajec
2. Stare Bystre i Załuczne
3. Czerwienne i Ratułów
Pozostałe miejsca: Piekielnik, Ciche nr 1, Ciche nr 2.
"Potyczki szkolne" przygotowały nauczycielki ZSPiG w Czarnym Dunajcu Marta Kucharska Żądło, Krystyna Kopeć, Teresa Domin, Halina Kowalik.
Zmagania oceniała komisja w składzie Anna Słodyczka - dyrektor GZO w Czarnym Dunajcu, Józefa Kolbrecka - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu, Józef Szaflarski - poeta, Stanisław Chowaniec - dyrektor SP w Chochołowie i Stanisław Bukowski - Centrum Promocji i Kultury w Czarnym Dunajcu.