Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Podhale - Moja Mała Ojczyzna "Godne Święta"

2015-02-12 do 2015-02-26 // Oglądano: 2210 // Wstecz
Podhale - Moja Mała Ojczyzna "Godne Święta"Już po raz XV w Czarnym Dunajcu odbył się konkurs dla pierwszych klas gimnazjalnych z gminy Czarny Dunajec „Potyczki szkolne: Podhale – moja mała ojczyzna”. Tematem tegorocznych zmagań były "Godne Święta", czyli tradycyjne zwyczaje okresu Bożego Narodzenia.

Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy o zwyczajach, języku własnego regionu, tworzenie więzi z tradycją i kulturą regionu dzięki zetknięciu z dorobkiem pokoleń, rozwijanie wiedzy o zwyczajach związanych z tradycjami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia na Podhalu (od św. Łucji do Matki Boskiej Gromnicznej), kształtowanie więzi emocjonalnych z miejscem swojego pochodzenia oraz postawy szacunku dla dziedzictwa kultury lokalnej i regionalnej, gromadzenie, interpretowanie, kultywowanie i popularyzowanie elementów regionalnego dziedzictwa kulturowego, stworzenie warunków do czynnego uczestnictwa w kulturze lokalnej.

Uczestnicy musieli wykazać się ze znajomości obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia na Podhalu dawniej i obecnie, dokładnego przebiegu podhalańskiej Wigilii, czynną i bierną znajomość słownictwa gwarowego w szczególności związanego z tematyką konkursu (ortografia gwary przyjęta przez Stanisława Hodorowicza). Każda z drużyn miała za zadanie przygotować do prezentacji jedną kolędę góralską, życzenia podłaźnika i tradycyjną ozdobę choinkową.

Wyniki:
1. Czarny Dunajec
2. Stare Bystre i Załuczne 
3. Czerwienne i Ratułów 
Pozostałe miejsca: Piekielnik, Ciche nr 1, Ciche nr 2.

"Potyczki szkolne" przygotowały nauczycielki ZSPiG w Czarnym Dunajcu Marta Kucharska Żądło, Krystyna Kopeć, Teresa Domin, Halina Kowalik.

Zmagania oceniała komisja w składzie Anna Słodyczka - dyrektor GZO w Czarnym Dunajcu, Józefa Kolbrecka - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu, Józef Szaflarski - poeta, Stanisław Chowaniec - dyrektor SP w Chochołowie i Stanisław Bukowski - Centrum Promocji i Kultury w Czarnym Dunajcu.