Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Renata Kałuża 5 w wyścigu ze startu wspólnego

2016-09-16 do 2016-09-30 // Oglądano: 1330 // Wstecz
Renata Kałuża 5 w wyścigu ze startu wspólnegoPo jeździe indywidualnej na czas przyszła kolej na rozegranie 45-kilometrowego wyścigu kolarskiego ze startu wspólnego na Paraolimpiadzie w Rio. Wzięła w nim udział pochodząca z Czarnego Dunajca Renata Kałuża zajmując wysokie 5 miejsce.

Dzień wcześniej, w środę kolarka z Podhala wzięła udział w indywidualnej jeździe na czas zajmując bardzo wysokie 4 miejsce.

 

35 – letnia Renata Kałuża specjalizuje się w jeździe na handbike'ach, czyli rowerach z napędem ręcznym. Od lat odnosi sukcesy w tej dyscyplinie paraolimpijskiej. Jest zwyciężczynią maratonów, konkursów Pucharów Świata oraz Mistrzynią Świata z USA (2014) i Wicemistrzynią Świata w Kanadzie (2013). Jest zawodniczką ZKS Stal Rzeszów.

Renata Kałuża w 2007 roku uległa wypadkowi podczas wspinaczki górskiej w Tatrach, w wyniku którego została sparaliżowana. Starała się szybko pozbierać. Zajęło jej to rok. W 2008 kupiła pierwszy rower - ciężki, turystyczny. Sportem na poważnie zainteresowałam się rok później, a do kadry narodowej trafiła w 2010 roku. Wtedy też zaczęły się poważne starty międzynarodowe.

Kolarka pochodzi z Czarnego Dunajca. Tu się wychowała, uczęszczała do Szkoły Podstawowej, tu trenowała. W latach 2008 - 2013 pracowała w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec.

Jak wielokrotnie powtarzała, jej największym celem jest Paraolimpiada w Rio 2016. Jak widać, marzenie to spełniło się.