Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Do 2018 roku powstaną unikatowe multimedialne muzea przyrodnicze w Chochołowie i Orawskim Podzamczu! Transgraniczny projekt Gminy Czarny Dunajec i Muzeum Orawskie w Dolnym Kubinie zatwierdzony do dofinansowania!

2017-02-20 do 2017-03-08 // Oglądano: 2230 // Wstecz
Do 2018 roku powstaną unikatowe multimedialne muzea przyrodnicze w Chochołowie i Orawskim Podzamczu! Transgraniczny projekt Gminy Czarny Dunajec i Muzeum Orawskie w Dolnym Kubinie zatwierdzony do dofinansowania!Decyzję o dofinansowaniu budowy dwóch multimedialnych muzeów przyrodniczych na pograniczu polsko-słowackim w ramach projektu pt. Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza podjął w dniu 15.02.2017 r. Komitet Monitorujący Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Projekt realizowany będzie już od marca br. przez Gminę Czarny Dunajec jako partnera wiodącego w partnerstwie z Muzeum Orawskim Pavla Országha Hviezdoslava w Dolnym Kubinie. Łączna wartość projektu to: 1.307.697,71 EUR, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowiące 85% w wysokości 1.061.876,33 EUR.

Projekt to prekursorski pomysł dotyczący ochrony i udostępnienia torfowisk. Myślą przewodnią jest upowszechnienie wiedzy o niedostępnych na co dzień, a tak cennych dla regionu Podhala i Orawy transgranicznych kompleksach torfowisk.Aby chronić, a zarazem udostępniać turystom i mieszkańców to unikatowe dziedzictwo przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego w dwóch zabytkowych budynkach – dawnym ośrodku zdrowia w Chochołowie oraz XVIII-wiecznymbudynku „fary” na dziedzińcu Zamku Orawskiego utworzone zostaną multimedialne muzea przyrodnicze. Interaktywne i audiowizualne ekspozycje poświęcone torfowiskom polsko-słowackiego pogranicza wykorzystywać będą nowoczesne formy, np. multimedialną mapę torfowisk, ekspozytor z torfem, stanowisko z mikroskopami do przeprowadzania eksperymentów, symulatory, duże modele np. chronionej rosiczki, projekcję filmu o torfowiskach. Ekspozycje będą miały charakter samoobsługowy, a „przewodnikiem” po muzeum w Chochołowie opowiadającym o torfowiskach i prowadzącym zwiedzającego przez kolejne elementy ekspozycji będzie cietrzew, symbol torfowisk i gatunek chroniony.

Ponadto Gmina Czarny Dunajec wybuduje i oznakuje dwa odcinki ścieżek pieszo-rowerowych o długości 3,68 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą, które będą kolejnymi fragmentami istniejącego transgranicznego Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku rowerowego wokół Tatr i w ten sposób połączy muzeum przyrodnicze w Chochołowie z obszarem Torfowisk Orawsko-Nowotarskich. Jednym z dwóch planowanych miejsc postojowych na trasie będzie odrestaurowany w ramach projektu wagon kolejki wąskotorowej sprzed 100 lat z okresu kolei austro-węgierskiej jako przykład obiektu techniki używanego przez człowieka do dawnej eksploatacji torfowisk.

Działaniom inwestycyjnym towarzyszyć będą różnorodne działania promocyjne i informacyjne m.in. wydanie serii publikacji, uruchomienie strony internetowej projektu i muzeów torfowisk, realizację filmu animowanego o torfowiskach, przeprowadzenie internetowego konkursu wiedzy o torfowiskach, organizację cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży w muzeum torfowisk, w programie których będą wycieczki pieszo-rowerowe z przewodnikiem na torfowiska po wybudowanych ścieżkach czy teżzorganizowane przez Muzeum Orawskie otwarte dla publiczności seminarium naukowe na temat torfowisk Orawy.

 

Lista zatwierdzonych projektów: http://www.mr.gov.pl/media/33333/LISTA_PROJEKTOW_REKOMENDOWANYCH.pdf

Informacje na temat posiedzenia Komitetu Monitorującego:

http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/dofinansowanie-ochrony-oraz-rozwoju-dziedzictwa-przyrodniczego-i-kulturowego-na-pograniczu-polskoslowackim/