Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Zakończono I Etap Prac Konserwatorskich przy Murowanej Kapliczce Domkowej, zwanej „Dusową”, znajdującej się na granicy Odrowąża-Pieniążkowic

2017-02-21 do 2017-03-08 // Oglądano: 1328 // Wstecz
Zakończono I Etap Prac Konserwatorskich przy Murowanej Kapliczce Domkowej, zwanej „Dusową”, znajdującej się na granicy Odrowąża-PieniążkowicW listopadzie 2016 roku, zakończył się I etap prac przy zabytkowej kapliczce zlokalizowanej przy drodze prowadzącej z Pieniążkowic do Odrowąża. Z uwagi na fakt, że kapliczka była bardzo zniszczona, I etap prac obejmował prace budowlane mające na celu usunięcie przyczyn dalszej degradacji obiektu.

Przyczyną pękania i nierównomiernego zapadnia się kapliczki był brak stabilnego fundamentu oraz bliskość drzew, a przede wszystkim ich korzeni, które dźwigały płytko osadzoną podmurówkę. Początkowe prace obejmowały więc wykonanie stabilnego podbicia w formie opaski żelbetowej dookoła obiektu, a także wylewki w wewnątrz kapliczki.Zabezpieczono obiekt przed zapadaniem. Wykonano wzmocnienie obiektu przez wykonanie trwałych żelbetonowych podbić betonowych dookoła kapliczki na głębokości ok 1.5m. Ponadto została wykonana betonowa wylewka oraz przemurowano kamienną podstawę mensy*.

 

Kapliczka pełni niewątpliwie funkcję kulturową i jest obiektem zabytkowym, dlatego wymaga kompleksowych działań konserwatorskich zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym. O odnowienie kapliczki wnioskował Sołtys Odrowąża – Józef Bobek oraz Koło Łowieckie „Szarak” z Nowego Targu, gdyż kapliczka znajduje się na szlaku łowieckim w obwodzie Koła.

Na wiosnę 2017 roku planowane jest rozpoczęcie II etapu prac, obejmującego prace remontowo-naprawcze wewnętrzne, w tym konserwację drewnianego ołtarza oraz wykonanie nowej ażurowej bramki do obiektu. Etap II zakończy całość prac konserwatorskich przewidzianych dla obiektu.

 

Prace prowadzi Firma Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz z siedzibą w Nowym Targu.

 

 

 

 

 

 

* „Dokumentacja powykonawcza I Etapu Prac Konserwatorskich przy Murowanej Kapliczce Domkowej znajdującej się w Pieniążkowicach”, opracował: Mgr Jan Chodorowicz, Listopad 2016


jpg2
Dodano: 2017-02-21 12:26:31Pobrano: 344 // 0.41 MB