Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Dzień Brata Witalisa w Podczerwonem

2017-11-21 do 2017-11-27 // Oglądano: 1249 // Wstecz
Dzień Brata Witalisa w PodczerwonemPodczerwone, miejscowość w Gminie Czarny Dunajec słynie m.in. z Brata Witalisa (Wojciecha Lei), który był pomocnikiem św. Brata Alberta Chmielowskiego. Brat Witalis żył w latach 1870 – 1901. W wieku 18 lat, jako jeden z pierwszych dołączył do świętego Brata Alberta, by wraz z nim pomagać biednym i bezdomnym.

W związku z 100. rocznicą śmierci św. Brata Alberta należy też przypomnieć, postać pochodzącego z Podczerwonego Brata Witalisa.

W związku z tym w niedzielę 26 listopada 2017 r. odbędzie się „Dzień Brata Witalisa”.

O godz. 14.00 w kościele parafialnym w Podczerwonem pw. Matki Boskiej Bolesnej odbędzie się okolicznościowa msza święta. Nabożeństwo odprawi ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan w Polsce.

O godz. 15.00 w Szkole Podstawowej w Podczerwonem otwarta zostanie wystawa poświęcona św. Bratu Albertowi przygotowana przez nowotarski Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu z okazji 100. rocznicy św. Brata Alberta.

W tym dniu rozstrzygnięty zostanie także konkurs plastyczny „Ten jest dobry, kto chce być dobry”, „Biedaczyna z Podczerwonego” dla dzieci i młodzieży z gminy Czarny Dunajec, mający na celu popularyzację postaci i misji Brata Witalisa i św. Brata Alberta.

W trakcie spotkania będzie przybliżona także postać Brata Witalisa, na podstawie zebranych materiałów.

Wydarzenie zorganizowane zostanie dzięki inicjatywie radnych powiatowych Tomasza Turskiego i Ryszarda Klamerusa oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Podczerwonem przy współpracy Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec i w partnerstwie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Rady Sołeckiej w Podczerwonem.

Patronat honorowy nad Dniem Brata Witalisa objęli Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz i Zgromadzenie Albertynów. 

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w tym wydarzeniu.