Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Projekt Gminy Czarny Dunajec finalistą konkursu RegioStars Awards 2018

2018-10-16 do 2018-11-06 // Oglądano: 1203 // Wstecz
Projekt Gminy Czarny Dunajec finalistą konkursu RegioStars Awards 2018Wśród 21 najbardziej oryginalnych i innowacyjnych przedsięwzięć z całej Europy dofinansowanych z Funduszy Europejskich znalazł projekt pt. „Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza”, realizowany przez Gminę Czarny Dunajec w partnerstwie z Muzeum Orawskim z Dolnego Kubina ze środków programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Projekt został wybrany do ścisłego finału w kategorii „Temat roku 2018: Inwestowanie w dziedzictwo kulturowe”. Projekt został wybrany przez Komisję Europejską spośród kilkuset projektów z całej Europy rywalizujących w konkursie RegioStars Awards 2018.

Wyróżnienie to ma ogromne znaczenie dla całego pogranicza polsko-słowackiego, ponieważ muzea torfowisk w Chochołowie oraz w Orawskim Podzamczu stanowią kolejny etap rozwoju strategicznego dla pogranicza, rozpoznawalnego i docenianego przez użytkowników produktu turystycznego budowanego przez kilkadziesiąt polskich i słowackich samorządów skupionych w ramach Euroregionu "Tatry” – Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr. Projekty, które znalazły się w ścisłym finale konkursu, tak jak projekt Gminy Czarny Dunajec, zostały docenione przez jury za swoją oryginalność i innowacyjność, a także wskazane jako przykłady dobrych praktyk w rozwoju regionalnym, które mogą być inspirujące dla pozostałych regionów. 

W głosowaniu internetowym projekt Gminy Czarny Dunajec znalazł się na wysokim 9. miejscu. Podsumowanie konkursu odbyło się 9 października w Brukseli podczas gali RegioStars Awards 2018. Uczestniczył w niej przedstawiciel Instytucji Zarządzającej Programem Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 – Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju pan Rafał Baliński.