Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Szkoła w Starem Bystrem ponownie odblaskowa

2018-10-21 do 2018-11-11 // Oglądano: 1144 // Wstecz
Szkoła w Starem Bystrem ponownie odblaskowaW roku szkolnym 2018/2019 po raz trzeci Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Andrzeja Boboli przystąpiła do IX edycji - akcji „Odblaskowa Szkoła” promującej wśród dzieci znajomości przepisów ruchu drogowego, konieczność noszenia elementów odblaskowych, a tym samym kształtowanie nawyków niezbędnych dla bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Konkurs organizowany jest przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest także zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.

Akcja trwa od 15 września do 31 października. Uczniowie i nauczyciele podjęli w tym czasie wiele ciekawych inicjatyw. Miedzy innymi zorganizowano szkolny konkurs plastyczny „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, Konkurs wiedzy BRD, konkurs na najbardziej „Odblaskowego ziemniaka”, odblaskowe wycieczki. W klasach szkolnych i przedszkolnych powstały kąciki traktujące o bezpieczeństwie. Uczniowie w ramach lekcji bibliotecznych, zajęć świetlicowych zapoznali się z fachową literaturą.

Promowano bezpieczeństwo podczas zajęć z wychowawcą i zajęć pozalekcyjnych. Każda klasa miała do wykonania inne zadanie: Zrobiono 5 gazetek, zaprezentowano modę odblaskową, wykonano makiety uliczne, ułożono przyśpiewki na przemarsz i zorganizowano „Przegląd Piosenki Promującej Bezpieczeństwo”.

W klasach i na korytarzach szkolnych wykonano gazetki tematyczne, na każdych drzwiach widnieją hasła przypominające o bezpieczeństwie.

Ponadto zorganizowano w dniu 20 października paradę przez wsie Stare Bystre i Rogoźnik, którą poprowadziła grupa motocyklistów z Podhala. Przybyli do nas także policjanci z Czarnego Dunajca, którzy przed marszem przypomnieli uczestnikom jakie są zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. W paradzie brali udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice, zaproszeni goście – a także nietypowy gość z Kielc – Pan Jan Wójcik, miłośnik motocykli i tego typu akcji, który przeczytawszy nasze ogłoszenie na portalu społecznościowym - postanowił do nas dołączyć. Przed pochodem odbył się jeszcze przegląd piosenki promującej bezpieczeństwo.

Był to dzień pełen wrażeń – wszyscy spisali się na medal. We wsi pomimo chłodnej jesiennej pogody – zrobiło się gorąco. A wszystko za sprawą głośnych śpiewów i skandowania. 

Uczestnicy przypominali o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Sami świecili przykładem. Uczniowie dodatkowo pod opieką nauczycieli przygotowali transparenty z hasłami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się na drodze, a także różne przyśpiewki, piosenki, rymowanki, które były przez nich wygłaszane. Podczas przemarszu uczniowie i nauczyciele wręczali przechodniom i kierowcom różnego rodzaju odblaski, przypominając jednocześnie o ich noszeniu! Były one wykonane własnoręcznie.

 

Po paradzie wróciliśmy do szkoły – na piknik. Nasze „Odblaskowe kucharki” także spisały się na medal. Uczestnicy mogli skosztować pysznych kiełbasek, karczków, kaszanki, domowych wypieków. Napić się gorącej herbaty. Zapewne na długo ten dzień pozostanie w naszej pamięci.

Finalizację projektu planujemy 31 października 2018 r. o godzinie 10:35 - a zarazem podsumowanie akcji - w obecności rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz przedszkolaków. Będzie wręczenie nagród ze szkolnych konkursów – wystawa prac plastycznych, przedstawienie oraz montaż słowno – muzyczny. W tym dniu pojedziemy również do Domu Pomocy w Zaskalu, aby promować bezpieczeństwo wśród seniorów.

Renata Zielińska – wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 SPSK im. Św. Andrzeja Boboli w Starem Bystrem, a zarazem szkolny koordynator akcji „Odblaskowa Szkoła”