Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą

2019-05-13 do 2019-05-27 // Oglądano: 1130 // Wstecz
Niewidomi, niepełnosprawni nie gryząWspółcześnie bardzo dużo mówi się o niepełnosprawnościach. Ludzie deklarują, że są otwarci, tolerancyjni i świadomi, jednak w bezpośredniej konfrontacji z osobą niepełnosprawną często nie wiedzą jak się zachować.

Zauważyła to między innymi pani Barbara Sowińska, osoba niewidoma od pięciu lat, która postanowiła oswajać najmłodsze pokolenia ze swoją niepełnosprawnością.

Pani Barbara odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem realizując projekt pod tytułem „Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”. Celem projektu jest uzyskanie pomocy dla osób niepełnosprawnych, w szczególności dla niewidomych, zdobycie akceptacji wśród dzieci i młodzieży oraz zwiększenie tolerancji i zrozumienia osób chorych. W projekcie brał udział również pan Jacek Truty, który nie widzi od urodzenia, co nie przeszkodziło mu w zdobyciu wykształcenia muzycznego. Pan Jacek pięknie gra na instrumentach klawiszowych, co zaprezentował podczas spotkania.

Zajęcia prowadzone przez tych wyjątkowych gości okazały się być wielkim przeżyciem dla uczniów w każdym wieku. Dzieci miały okazję zobaczyć jak funkcjonują na co dzień osoby niewidome, w jaki sposób odczytują świat, będąc pozbawionymi tak ważnego zmysłu, jakim jest wzrok. Ponieważ zajęcia nie odbywały się tylko na zasadzie wykładu, ale i doświadczeń, dzieci miały szansę rozpoznawać przedmioty za pomocą dotyku, smakować oraz wąchać. Dowiedziały się także, w jaki sposób osoby niewidome czytają, piszą i poruszają się. Bardzo chętnie uczyły się technik prowadzenia osób niewidzących oraz informowania o przeszkodach. Było dużo śmiechu i zabawy, ponieważ prowadzący okazali się niezwykle otwartymi i życzliwymi osobami. Pożegnalnym uściskom nie było końca. Dzieci początkowo przyglądające się gościom z dystansem, pokonały barierę i uświadomiły sobie, że mimo iż funkcjonowanie osób niepełnosprawnych jest trudne, to oni sami niczym się od nas nie różnią.