Strona archiwalna. Aktualna strona Gminy Czarny Dunajec kliknij tutaj
ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
resetpowiększdrukuj

„Gmina przyjazna rowerzystom 2019 ”

2019-09-20 do 2019-10-03 // Oglądano: 620 // Wstecz
„Gmina przyjazna rowerzystom 2019 ”W dniach 19-21 września 2019 odbywają się X Międzynarodowe Targi Rowerowe Kielce BIKE-EXPO - największa i najważniejsza branżowa wystawa poświęcona rowerom w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wśród laureatów konkursu znalazła się nasza Gmina Czarny Dunajec, której przyznano jużpo raz trzeci Certyfikat Gminy przyjaznej rowerzystom.

Przez Gminą przebiega Szlak rowerowy wokół Tatr i kilkanaście odnóg, które tworzą łącznie ponad 65 km oznakowanych tras rowerowych.

Gmina Czarny Dunajec rokrocznie dokłada wszelkich starań celem udoskonalania powstałych tras rowerowych jak również rozbudowy sieci szlaków rowerowych czy też tworzenia dodatkowych atrakcji turystycznych dla odwiedzających gminę rowerzystów. W roku 2018 wykonano na terenie gminy 5 km nowych tras rowerowych z czego 3km w nawierzchni asfaltowej oraz 2 km utwardzonej drogi szutrowej oraz oznakowano łącznie 11 km szlaków rowerowych w ramach posiadanej już infrastruktury drogowej nadając im nowe przeznaczenia i wprowadzając ograniczenia dla ruchu innego jak rowerowy z dopuszczeniem wyłącznie dojazdu do własnych nieruchomości.

W miejscowości Chochołów leżącej w gminie Czarny Dunajec i stanowiącej "żywy skansen" oraz "perłę" architektury Podhala powstało nowoczesne multimedialne muzeum poświęcone torfowiskom (otwarte w październiku 2018 roku) i kierujące swoich odbiorców właśnie w te obszary poprzez turystykę rowerową i nowo powstałe trasy.

Dla rowerzystów wykonano łącznie 3 miejsca postojowe z czego 2 wiaty w stylu podhalańskim oraz 1 innowacyjne i unikatowe miejsce postojowe w odrestaurowanym 100-letnim wagonie kolejki wąskotorowe przez co poza samym miejscem postojowym uratowano od zniszczenia niezwykle rzadki i zabytkowy obiekt.

W roku 2018 podjęto również szereg zabiegów celem pozyskania dotacji do dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej by już w roku 2019/20 mogły powstać nowe kilometry tras rowerowych oraz infrastruktura towarzysząca. Pozyskano ponad 620 tys. EUR na budowę kolejnego odcinka ścieżki rowerowej o dług. 8 km oraz remont budynku dawnego zabytkowego dworca kolejowego w Podczerwonem przy głównej trasie Szlaku wokół Tatr, w którym w 2020 roku powstanie centrum obsługi rowerzystów.

Gmina prowadzi szeroką kampanię promocyjną oraz wspiera wszelkie inicjatywy rozwojowe powstałe przy trasach rowerowych.

Serdeczne podziękowania składamy również EUWT TATRY oraz EUROREGIONOWI TATRY za okazane wsparcie merytoryczne oraz formalne przy ubieganiu się o dofinansowanie na rozbudowę szlaku wokół Tatr w gminie Czarny Dunajec jak również naszym partnerom z Polski oraz Słowacji, z którymi wspólnie realizujemy projekty infrastruktury rowerowej.